Arcidiecézna charita pomáha utečencom

Arcidiecézna charita Košice (ACHK) tento týždeň otvorila ďalšie Centrum podpory na integráciu a sociálne sprevádzanie utečencov z Ukrajiny, ktorí našli dočasný domov na Slovensku.
V centre na Moyzesovej ulici 24 v Košiciach poskytujú psychosociálne poradenstvo, pomoc pri hľadaní si práce, humanitárnu pomoc, ale aj kreatívne voľnočasové aktivity. Uviedla Silvia Hrabčáková z ACHK.
“V dolných priestoroch sa nachádza malý humanitárny sklad pomoci, ide napríklad o trvanlivé potraviny, hygienické potreby či šatstvo, ktoré si môžu bezplatne vyzdvihnúť. Hore máme priestory, kde sa vykonáva individuálna psychologická poradňa pre deti a dospelých. Budú sa tu vykonávať aj kreatívne workshopy zamerané na arteterapiu,” spresnila s tým, že pripravujú aj kurzy slovenského jazyka či detský tábor.
ACHK vytvorila v Košiciach pracovné podmienky pre ôsmich pracovníkov z Ukrajiny, ide o psychologičky, pedagogičky či kreatívne umelkyne. Zorganizovali pre nich aj dvojdňový psychosociálny tréning. “Ten poskytol základné zručnosti, ktoré aktuálne potrebujú ľudia pracujúci s vojnovými utečencami. Účastníci tréningu svoje poznatky môžu okamžite využiť v teréne,” priblížil riaditeľ ACHK Cyril Korpesio s tým, že ďalšie vzdelávanie sa uskutočňuje online formou.
Aktuálne ACHK realizuje činnosť centier podpory pre utečencov z Ukrajiny okrem Košíc aj v Prešove, Snine a Michalovciach. Slovenská katolícka charita avizovala, že ich prostredníctvom svojich arcidiecéznych, diecéznych a eparchiálnych charít otvorí celkovo 25.
Richard Chovanec / foto: Matúš Chovanec
Odporúčané články

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.

Aktivisti zo skupiny Košický odboj vyvesili na most banner a tak vyjadrili znepokojenie nad aktuálnym smerovaním Slovenska.

Celoslovenské Testovanie 9 tento rok absolvovalo vyše 49-tisíc žiakov na 1 653 školách. V teste z matematiky dosiahli deviataci a ich rovesníci na iných školách priemernú úspešnosť 57,4 %, zo slovenského jazyka a literatúry 60 % a z maďarského jazyka a literatúry vyše 59 %.