Asociácia na ochranu práv pacientov žiada zriadiť post pacientskeho ombudsmana

Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) žiada rezort zdravotníctva, aby zriadil pozíciu pacientskeho ombudsmana a jeho pôsobenie u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Pacientska asociácia to uviedla v zásadnej pripomienke k návrhu aktualizácie strategického rámca starostlivosti o zdravie pre roky 2014 – 2030.
AOPP v zásadnej pripomienke požaduje aj trvalé financovanie svojej činnosti z prostriedkov kapitoly ministerstva zdravotníctva na základe vypracovanej organizačnej štruktúry s definovaním kompetencií a zodpovednosti. Reálnu účasť AOPP v komisiách, radách či pracovných skupinách pri rezorte zdravotníctve navrhuje doplniť medzi hodnotené cieľové parametre. Odôvodňuje to právom pacientov na zastúpenie v rozhodovacích procesoch, pri monitorovaní kvality, bezpečnosti, účinnosti a efektívnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Zásadnou pripomienkou AOPP opakovane žiada uplatňovať tzv. inštitút manažmentu chorôb zdravotnými poisťovňami. „Uvedený inštitút je plne v súlade s požiadavkou uhrádzať zdravotnú starostlivosť z verejného zdravotného poistenia za preukázané výsledky: za vyliečeného pacienta, za pacienta v stabilizovanom stave pri chronickom ochorení,“ vysvetľuje AOPP v stanovisku.
Pacientska asociácia ďalej zásadne žiada, aby v strategickom rámci bolo explicitne uvedené, že v gescii rezortov práce a zdravotníctva bude vypracovaný nadrezortný zákon o dlhodobej starostlivosti vrátane definovania spôsobu viaczdrojového financovania. Podľa AOPP si dlhodobá zdravotná a sociálna starostlivosť vyžaduje samostatnú právnu úpravu, a poskytovanie zdravotných a sociálnych služieb si vyžadujú integráciu. „Návrh zákona je v súlade s aktuálne platným Programovým vyhlásením vlády SR, ktorým sa zaväzuje pripraviť novú legislatívu so zameraním na riešenie komplexnej zdravotnej, sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti,“ odôvodňuje AOPP.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.