Audiovizuálny fond podporuje a pomáha ukrajinským filmárom
Audiovizuálny fond (AVF) prispel k rozvoju slovensko-ukrajinskej filmovej spolupráce. Bol medzi prvými, ktorí sa zapojili do medzinárodnej iniciatívy na podporu ukrajinských projektov a filmárov.
Dosiaľ pomohol dvomi formami. Prvou bol príspevok na jednu z hlavných cien iniciatívy pre ukrajinské filmy, ktoré boli prezentované na festivale v Cannes, a to v hodnote päťtisíc eur. Druhou formou zas bola osobitná priorita „Pomoc Ukrajine“, v rámci výzvy. Zameriavala sa na koprodukčné filmy, ktoré boli realizované v rámci spolupráce slovenských a ukrajinských tvorcov i producentov.
Priorita cielila obzvlášť na ukrajinské filmy v stave produkcie alebo postprodukcie, ktorých dokončenie bolo možné len v kooperácii so zahraničnými partnermi a s využitím tvorivých a technologických možností u koprodukčného partnera, medzi inými i Slovenskej republiky, a to v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine. Výstupmi podporených žiadostí by mali byť hotové a verejne uvedené diela. AVF o tom informoval v tlačovej správe.
AVF dostal celkovo osem žiadostí, ktoré požadovali podporu pre projekty spadajúce do tejto priority. Celková požadovaná suma bola temer 530-tisíc eur. Odborná komisia odporučila štyri z nich, pričom celková suma na ich podporu mala byť vo výške 305-tisíc eur. To však prevýšilo sumu, ktorú mohla komisia rozdeliť o 90-tisíc eur. „Komisia považovala všetky štyri žiadosti za nadpriemerné, čo vyjadrila aj vo svojom hodnotení. Žiadosť o navýšenie pôvodne alokovanej sumy odborná komisia prezentovala aj na decembrovom zasadnutí rady fondu. Rada však tento návrh neschválila a riaditeľ prijal rozhodnutie o podpore troch žiadostí v celkovej sume 215 000 eur,” uvádza AVF v tlačovej správe.
Najlepšie hodnotenie získal hraný film Redakcia od režiséra Romana Bondarchuka. Slovenským koproducentom filmu spoločnosť Silverart s.r.o. producentky Kataríny Krnáčovej. Na projekte sa podieľajú i partneri z Nemecka a Česka. Projekt získal od AVF sumu 100-tisíc eur. Ďalším podporeným projektom, a to sumou 35-tisíc eur, je dokumentárny triptych Oceľová rota režisérky Yulie Hontaruk. Vzniká v ukrajinsko-slovensko-lotyšskej koprodukcii. Posledným podporeným projektom je dlhometrážny hraný film Stepne. S ukrajinskými, poľskými a nemeckými partnermi na ňom spolupracuje spoločnosť režiséra a producenta Petra Kerekesa. Podpora pre film je vo výške 80-tisíc eur.
Zdroj: SITA, DSe, kl
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.