Až 150 vtáčích druhov opúšťa naše územie, letia do krajín, kde prečkajú zimu v priaznivejších podmienkach

Na Slovensku máme vyše 200 vtáčích druhov a až 150 z nich opúšťa naše územie, letia do krajín, kde prečkajú zimu v priaznivejších podmienkach. Neletia za teplom, ale tam, kde je dostatok potravy. Najprv odlietajú tie, ktoré letia až do subsaharskej Afriky. V tlačovej správe informovala manažérka pre komunikáciu Ochrana dravcov na Slovensku.
„Našu krajinu už opustili vlhy, mucháriky bielokrké, všetky trsteniariky zo slovenskej hniezdnej populácie, takmer všetky dážďovníky a včeláriky. V nasledujúcich dňoch odletia lastovičky, veľká časť peníc, sláviky. Spomedzi dravých vtákov odlietajú ako prvé sokoly červenonohé, sokoly lastovičiare, včeláre lesné, či výriky lesné. Vo všeobecnosti ide o druhy s vysokým podielom hmyzu v potrave. Cez Slovensko práve migrujú mucháriky čiernohlavé, žltochvosty hôrne, severské populácie trsteniarikov, strakoše,” dodal Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku
Podľa jeho slov jarné pozorovania naznačovali, že pre nepriaznivé klimatické podmienky sa zo zimovísk vrátilo o niečo menej jedincov, resp. prileteli neskôr než zvyčajne. Tie, ktoré prileteli, museli zvládnuť náročné okolnosti, a teda by sa dalo predpokladať, že sú zdatnejšie a schopnejšie v hniezdení a výchove potomstva. V prípade niektorých druhov, kde už väčšina populácie naše územie opustila, sa ešte nájdu ojedinelé páry, ktoré aktuálne hniezdia. Neskorší prílet im nezabránil podujať sa na zodpovednú úlohu. Ide napríklad o hrdličku poľnú, či lastovičky. Budú sa musieť poponáhľať, aby stihli do mesiaca naše územie opustiť a doletieť až do Afriky.
Ornitológov prekvapil medzi migrujúcimi jedincami vysoký podiel mladých vtákov. Absencia zrážok umožnila vysokú hniezdnu úspešnosť najmä u druhov vtákov tzv. otvorených hniezd. Migrácia mláďat je najnáročnejším obdobím ich života, veľa z nich cestu nezvládne, pri niektorých druhoch prežije len 20 percent mláďat. Ohrozením sú prirodzené faktory, ako počasie, vyčerpanosť, nedostatok potravy, predátori, choroby, bariéry v podobe elektrických vedení a turbín, ale tiež barbarské usmrcovanie pre obchod či zábavu v krajinách ako Sýria, Libanon, Cyprus, Malta či Egypt.
(SITA, ta;mt;kg)
Odporúčané články

Informuje o tom Národné divadlo Košice (NDK), kde s výnimkou krátkeho pôsobenia v Prešove Šmáliková spievala viac ako štyri desaťročia.

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.
V obci Hrušov v okrese Rožňava sa zrútil takmer 50-ročný most pod nákladom smetiarskeho vozidla. Most bol bežne využívaný miestnymi obyvateľmi, pričom externé spoločnosti zabezpečujú v obci zber odpadu viac než dve desaťročia. Incident nastal počas zberu komunálneho odpadu, keď vozidlo prešlo cez most namiesto cúvania, čo viedlo k jeho preťaženiu a poškodeniu.