Až 150 vtáčích druhov opúšťa naše územie, letia do krajín, kde prečkajú zimu v priaznivejších podmienkach

Na Slovensku máme vyše 200 vtáčích druhov a až 150 z nich opúšťa naše územie, letia do krajín, kde prečkajú zimu v priaznivejších podmienkach. Neletia za teplom, ale tam, kde je dostatok potravy. Najprv odlietajú tie, ktoré letia až do subsaharskej Afriky. V tlačovej správe informovala manažérka pre komunikáciu Ochrana dravcov na Slovensku.
„Našu krajinu už opustili vlhy, mucháriky bielokrké, všetky trsteniariky zo slovenskej hniezdnej populácie, takmer všetky dážďovníky a včeláriky. V nasledujúcich dňoch odletia lastovičky, veľká časť peníc, sláviky. Spomedzi dravých vtákov odlietajú ako prvé sokoly červenonohé, sokoly lastovičiare, včeláre lesné, či výriky lesné. Vo všeobecnosti ide o druhy s vysokým podielom hmyzu v potrave. Cez Slovensko práve migrujú mucháriky čiernohlavé, žltochvosty hôrne, severské populácie trsteniarikov, strakoše,” dodal Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku
Podľa jeho slov jarné pozorovania naznačovali, že pre nepriaznivé klimatické podmienky sa zo zimovísk vrátilo o niečo menej jedincov, resp. prileteli neskôr než zvyčajne. Tie, ktoré prileteli, museli zvládnuť náročné okolnosti, a teda by sa dalo predpokladať, že sú zdatnejšie a schopnejšie v hniezdení a výchove potomstva. V prípade niektorých druhov, kde už väčšina populácie naše územie opustila, sa ešte nájdu ojedinelé páry, ktoré aktuálne hniezdia. Neskorší prílet im nezabránil podujať sa na zodpovednú úlohu. Ide napríklad o hrdličku poľnú, či lastovičky. Budú sa musieť poponáhľať, aby stihli do mesiaca naše územie opustiť a doletieť až do Afriky.
Ornitológov prekvapil medzi migrujúcimi jedincami vysoký podiel mladých vtákov. Absencia zrážok umožnila vysokú hniezdnu úspešnosť najmä u druhov vtákov tzv. otvorených hniezd. Migrácia mláďat je najnáročnejším obdobím ich života, veľa z nich cestu nezvládne, pri niektorých druhoch prežije len 20 percent mláďat. Ohrozením sú prirodzené faktory, ako počasie, vyčerpanosť, nedostatok potravy, predátori, choroby, bariéry v podobe elektrických vedení a turbín, ale tiež barbarské usmrcovanie pre obchod či zábavu v krajinách ako Sýria, Libanon, Cyprus, Malta či Egypt.
(SITA, ta;mt;kg)
Odporúčané články

Informuje o tom Národné divadlo Košice (NDK), kde s výnimkou krátkeho pôsobenia v Prešove Šmáliková spievala viac ako štyri desaťročia.

Ako Hasičský a záchranný zbor Košického kraja informoval na sociálnej sieti, za 24 hodín mali 176 výjazdov. Najčastejšie sa týkali spadnutých stromov na cestách, uvoľnených častí striech či nebezpečne visiacich konárov.

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?