BBC: Kandidátka bez politickej skúsenosti porazila vysokopostaveného diplomata
Renomovaný americký denník The New York Times zverejnil v sobotu večer hneď päť článkov o výsledku prezidentských volieb na Slovensku.
Krátko po zverejnení predbežných výsledkov hlasovania denník publikoval správu agentúry Associated Press s titulkom „Liberálny nováčik Čaputová bola zvolená za prvú slovenskú prezidentku“. Liberálna environmentálna aktivistka a relatívny nováčik v politike prilákala voličov zhrozených korupciou a politikou hlavných strán, píše sa v článku.
Denník potom zverejnil aj príspevok spravodajskej agentúry Reuters s podobným titulkom: „Liberálna právnička Čaputová zvíťazila vo voľbách a stala sa prvou slovenskou prezidentkou.“ Aj Reuters zdôraznil, že Čaputová využila verejný hnev nad korupciou a zoslabila trend víťaziacich populistov a politikov vystupujúcich proti EÚ v Európe.
The New York Times potom publikoval ešte ďalšie dva materiály agentúry Reuters o vývine výsledkov hlasovania po čiastkovom a konečnom sčítaní hlasov. Onedlho denník zverejnil aj rozsiahly článok od vlastných reportérov.
„Využijúc vlnu nespokojnosti verejnosti s rozšírenou korupciou, ale odmietajúc zapojiť sa do osobných útokov na svojich oponentov, sľúbila, že vráti slušnosť do slovenskej, často toxickej politickej klímy,“ napísali reportéri Marc Santora a Miroslava Germanová.
Čaputovej jednoznačné víťazstvo podľa nich dalo opozičným stranám v celom regióne nádej, že etnickí nacionalisti a populisti slabnú. Novinári ďalej popisujú Čaputovej pôsobenie pred kandidatúrou na prezidentku i jej predvolebnú kampaň.
„Čaputová majstrovsky zvládla pár základných ideí: zdvorilosť vo verejnom živote a transparentnosť vo vláde,“ napísali novinári The New York Times. Čaputová podľa nich zvládla vyjadriť znechutenie bez hnevu a s pokojom vyzývala na transparentnosť, slušnosť a spravodlivosť v politike i vo verejnom živote. Jej oponenti naopak siahli po témach, ktoré v minulosti zafungovali: migrantov nazývali znásilňovačmi a gejov a lesbičky hrozbami tradičnej rodiny.
„Rozsiahle konšpirácie boli hodené do toxickej vyhne rétoriky – v krajine, ktorá zaznamenala v posledných rokoch výrazný vzostup extrémistických skupín. Konečné výsledky sú víťazstvom iného typu politiky,“ uviedli reportéri. Pripomenuli však, že výsledky Mariana Kotlebu a Štefana Harabina zostávajú pripomienkou toho, že krajina je stále hlboko rozdelená.
[ad][/ad]Reakcia BBC
Protikorupčná aktivistka Zuzana Čaputová zvíťazila v prezidentských voľbách na Slovensku, čím sa stala prvou ženskou hlavou štátu, napísala na svojom webovom portáli stanica BBC v reakcii na výsledok prezidentských volieb na Slovensku.
Čaputová, ktorá nemá takmer žiadnu politickú skúsenosť, v druhom kole porazila vysokopostaveného diplomata Maroša Šefčoviča z vládnej strany, uvádza BBC, dodajúc, že Čaputová vymedzila voľby ako boj dobra proti zlu.
BBC ďalej píše, že voľby sa konali rok po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o prepojeniach medzi politikmi a organizovaným zločinom. Čaputová uviedla Kuciakovu smrť ako jeden z dôvodov, prečo sa rozhodla kandidovať za prezidentku, čo je však na Slovensku viac-menej reprezentatívna funkcia, napísala BBC.
Čaputová sa stala známa ako právnička, keď viedla 14 rokov trvajúci súdny spor proti ilegálnej skládke odpadu. Rozvedená 45-ročná matka dvoch detí je členkou liberálnej strany Progresívne Slovensko, ktorá nemá zastúpenie v parlamente.
Čaputová podporuje práva LGBT komunity v krajine, kde homosexuálne manželstvá a adopcie detí pármi rovnakého pohlavia zatiaľ neboli legalizované, uzaviera BBC svoj komentár.
[article slug=”slovensko-prepisalo-historiu-hlavou-statu-sa-stala-prvykrat-zena”][/article]Budúca prezidentka prináša nový štýl politiky, píšu české servre
Budúca slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prináša nový štýl politiky, píše český spravodajský server iDNES.cz v reakcii na zatiaľ neoficiálne výsledky druhého kola prezidentských volieb na Slovensku.
Vlani v lete poznal Čaputovú na Slovensku len úzky okruh ľudí a ešte pár mesiacov pred prezidentskými voľbami jej dával šance málokto, píše server. Napriek tomu táto právnička a občianska aktivistka suverénne prešla prvým kolom prezidentských volieb a víťazom nad eurokomisárom Marošom Šefčovičom v druhom kole ukázala, že slovenské politika sa mení a môže v nej uspieť ten, kto nevyhľadáva konfrontáciu a namiesto útokov ponúka svoj program.
Spravodajský server Novinky.cz si všíma, že prvá zahraničná cesta Čaputovej povedie do Českej republiky a nová slovenská prezidentka tak potvrdí tradíciu. „Čechov vnímam ako bratský národ, máme spoločnú históriu,“ cituje server Čaputovú, ktorá dodala, že rešpektuje Miloša Zemana ako českého prezidenta, ktorého si ľudia zvolili.
Ako na svojej webovej stránke uviedol Český rozhlas, Slovensko sa v polovici júna stane členom pomerne exkluzívneho klubu krajín, na čele ktorých stojí žena. Prináša i reakciu českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka z ČSSD: „Slováci svoju voľbou jednoznačne potvrdili proeurópsku orientáciu svojej krajiny a záujem na čo najlepších vzťahoch so svojimi susedmi“.
Český rozhlas na svojej stránke uverejnil aj gratuláciu Čaputovej od predsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila: „Zvolenie Zuzany Čaputovej je dobrou správou pre ČR. Verím, že priateľské vzťahy medzi našimi krajinami budú pokračovať. Pani Čaputovej k víťazstvu blahoželám a dúfam, že aj my sa čoskoro dočkáme slušného prezidenta, ktorý hľadí dopredu a nie je zaťažený minulosťou“.
Komunistický poslanec Jiří Dolejš podľa stránky Českého rozhlasu v reakcii na výsledok prezidentských volieb na Slovensku skonštatoval, že Čaputová síce nie je ľavica, ale v tom, že neuspelo štvanie klerikálov a populistov tiež vidí kus nádeje pre budúcnosť.
Reuters: Víťazom prezidentských volieb je slovenská Erin Brokovichová
Nastúpiac na vlnu verejného hnevu nad korupciou, liberálna právnička Zuzana Čaputová vyhrala sobotňajšie prezidentské voľby na Slovensku, píše agentúra Reuters vo svojom komentári k výsledku druhého kola prezidentských volieb v krajine.
Čaputová, proeurópsky orientovaný nováčik v politike bude prvou ženou – prezidentkou v krajinách eurozóny. Po sčítaní percent hlasov z 98,1 percenta volebných okrskov získala 58,3 percent hlasov, zatiaľ čo jej súper, eurokomisár Maroš Šefčovič, získal 41,7 percent, píše agentúra.
Čaputová viedla 14-ročný súdny boj proti spoločnosti podnikateľa Mariána Kočnera, v súčasnosti obvineného z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kočnerova firma chcela vybudovať ilegálnu skládku odpadu v Čaputovej domovskom meste Pezinok. Čaputová nakoniec prípad vyhrala, čím si vyslúžila prezývku „slovenská Erin Brokovichová“ podľa americkej bojovníčky za životné prostredie, ktorú vo filme z roku 2 000 stvárnila Julia Robertsová.
Čaputovej víťazstvo komplikuje plán bývalého premiéra a lídra strany Smer-SD Roberta Fica odísť z politiky a stať sa predsedom Ústavného súdu, nakoľko k právomociam prezidenta patrí aj právo veta na túto pozíciu, píše Reuters. Jej víťazstvo tiež môže dodať silu opozičným stranám, snažiacim sa nahradiť stále najpopulárnejšiu stranu Smer-SD v budúcoročných parlamentných voľbách.
Politickí analytici však hovoria, že sociálne liberálna prezidentka tiež zmobilizuje Smer-SD a antisystémových voličov, pričom Fico tento boj už predznačil, keď tento týždeň nazval liberálov „ľuďmi bez hodnôt“, podotýka agentúra vo svojom komentári.
[tv_show slug=”pod-kozu-so-zuzanou-caputovou”][/tv_show]Víťazstvo Čaputovej si všimli aj médiá na Havaji
Víťazstvo prvej slovenskej prezidentky – ženy si všimli aj miestne médiá na amerických Havajských ostrovoch.
Televízna stanica KITV Island News zverejnila článok denníka Financial Times s titulkom „Zuzana Čaputová vynesená k moci znechutením z vraždy novinára a jeho snúbenice“.
Najväčší havajský denník Star-Advertiser uverejnil materiál spravodajskej agentúry Associated Press s titulkom „Slovenskí občania si práve zvolili svoju prvú prezidentku“. Denník písal o Čaputovej aj po prvom kole volieb.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.