Betlehemské svetlo dorazí na Slovensko už o pár dní
Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 10. decembra. Podľa tajomníčky Rady pre komunikáciu Slovenského skautingu Márie Dirgovej skauti ho prinesú z Viedne už po tridsiaty tretíkrát a počas najbližších dvoch týždňov zabezpečia jeho rozvoz po Slovensku, pričom ho po dvojročnej prestávke budú rozvážať aj vlakovými spojeniami.
Už túto nedeľu 11. decembra ho prinesú k našim východným hraniciam, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti, a pomyselne tak rozsvietiť svoju krajinu nádejou a mierom, ktoré práve svetlo z Betlehema symbolizuje.
V utorok 13. decembra ho odovzdajú aj prezidentke Zuzane Čaputovej. Hlava štátu prevezme plamienok od skautskej delegácie na čele s náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom a skautmi z Veľkého Zálužia, ktorí vyhrali celoslovenskú súťaž s názvom Družina roka v roku 2022.
Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 17. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa. Svetlo prinesú do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú už po 29-krát aj na pomyselnú strechu Slovenska, na Lomnický štít.
Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych skautov v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla, teda rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky.
Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z “večného” svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.
Zdroj: SITA, kh, ju
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.