Bezpečné prežitie silvestrovských osláv. Toto občanom radí polícia a hasiči
Počas dnešných (31. 12.) osláv Silvestra a príchodu Nového roka budú príslušníci Policajného zboru dohliadať na verejný poriadok v mestách a obciach, ako aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Zuzana Hrabovská, v súvislosti s používaním zábavnej pyrotechniky policajti vyzývajú verejnosť na ohľaduplnosť voči svojmu okoliu.
Bezpečné zaobchádzanie s pyrotechnikou
„Obzvlášť buďte pozorní voči malým deťom, starším osobám a zvieratám, ktoré tento druh zábavy vnímajú oveľa citlivejšie. Ide najmä o prípady použitia pyrotechnických výrobkov so zvukovým efektom,” zdôraznila Hrabovská.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: 10 zábavných hlášok pre novoročnú párty. Zabavte rodinu aj blízkych
Policajti tiež v tejto súvislosti pripomínajú potrebu ochrany zdravia a bezpečnosť. „Nesprávnou obsluhou zábavnej pyrotechniky každoročne evidujeme prípady ublíženia na zdraví, vážne zranenia, ale aj prípady poškodenia majetku,” povedala hovorkyňa s tým, že pyrotechnické zloženie v týchto výrobkoch môže po zapálení dosahovať teplotu niekoľko tisíc stupňov Celzia.
Kde je možné pyrotechniku používať?
„Zábavnú pyrotechniku nemá obsluhovať osoba pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok,” upozornila Hrabovská. Doplnila, že používanie zábavnej pyrotechniky je legislatívne regulované všeobecne záväznými nariadeniami jednotlivých miest a obcí, preto sa je o konkrétnych platných pravidlách potrebné dopredu informovať.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: 15 novoročných predsavzatí! Ktoré z nich si vyberiete?
Nariadenie určuje nielen, či je odpálenie pyrotechniky v konkrétnej obci alebo meste povolené, ale zahŕňa aj lokáciu stanovenú pre odpálenie pyrotechniky, ako aj čas a obdobie, počas ktorého ju možno použiť. Zábavná pyrotechnika je napríklad zakázaná v chránených územiach.
Hasiči radia, ako zaobchádzať s pyrotechnikou
Každoročne slovenskí hasiči počas Silvestra a Nového roka evidujú nárast výjazdov práve v dôsledku neodborného používania a manipulácie so zábavnou pyrotechnikou. Na prelome rokov 2022/2023 vzniklo 35 požiarov, ktoré zapríčinila zábavná pyrotechnika. Pri používaní zábavnej pyrotechniky buďte opatrní. V tejto súvislosti prináša Hasičský a záchranný zbor niekoľko odporúčaní:
- nevykonávajte neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky,
- nezapaľujte zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre,
- neodpaľujte zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách,
- opätovne nezapaľujte zábavnú pyrotechniku v prípade, že nevybuchla,
- polejte zábavnú pyrotechniku dostatočným množstvom vody v prípade, že nevybuchla po zapálení,
- zapálenú pyrotechniku nevyhadzujte z okien, balkónov a terás,
- zabráňte priamemu kontaktu detí a zvierat s pyrotechnikou.
Pozor na alkohol za volantom
Polícia tiež apeluje na vodičov, aby pri prípadnom presune na miesta osláv boli zodpovední, nesadali za volant a vyhli sa jazde pod vplyvom alkoholu. „Pamätajte na to, že niekoľko minútová nerozvážnosť a neopatrnosť môže celkom zmeniť život ako vám, tak aj ľuďom vo vašom okolí,” dodala Hrabovská.
Zdroj: SITA (sa)
Odporúčané články
V predvianočnom období Košice opäť otvárajú srdcia a dvere pre tých, ktorí potrebujú podporu. Dnes 4. decembra sa v Športovej hale Stará jazdiareň koná Štedrá burza, ktorá ponúka jedinečné výrobky od klientov sociálnych zariadení z Košíc a okolia. Podujatie potrvá od 10.00 do 18.00 hod. a jeho výťažok pomôže zariadeniam zabezpečiť materiál na ďalšiu tvorivú činnosť.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv. Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.