Bezplatná preprava pre odídencov z Ukrajiny sa obmedzí kvôli zneužívaniu systému
Od 1. júla tohto roka sa zmenia podmienky bezplatnej prepravy pre odídencov z Ukrajiny. Ako po dnešnom zasadnutí Ústredného krízového štábu povedal generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy rezortu dopravy a výstavby Ján Farkaš, dôvodom je viacero zaznamenaných prípadov zneužitia systému. Bezplatná preprava preto už nebude umožnená osobám, ktoré na územie Slovenska vstúpia z Ukrajiny opakovane.
„Zjednodušene povedané, tým, ktorí pendlovali medzi Ukrajinou a Slovenskom,” povedal Farkaš s tým, že okolité štáty poskytujú Ukrajincom bezplatnú prepravu len päť dní po získaní statusu dočasného útočiska. Podľa neho však Slovensko naďalej umožní napríklad bezplatnú prepravu žiakov do základných a stredných škôl vrátane sprievodu. „Počas 60 dní pre tých, ktorí si aktívne budú chcieť hľadať prácu, bude umožnené z miesta pobytu cestovať vlakovou a prímestskou autobusovou dopravou aj do zamestnania,” uviedol Farkaš. Doplnil, že výnimka bude platiť aj pre osoby so zdravotným postihnutím.
„Základné pravidlá sú, že pre osoby, ktoré budú opakovane vstupovať z Ukrajiny na Slovensko, takáto bezplatná doprava umožnená nebude a základná bezplatná preprava bude platiť buď päť dní po vstupe na Slovensko alebo päť dní po získaní statusu odídenca,” dodal Farkaš.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články
V najväčšom hutníckom podniku na Slovensku, U. S. Steel Košice, bola v pondelok 12. januára 2026 vyhlásená štrajková pohotovosť. Pristúpila k nej Rada odborov OZ KOVO pôsobiaca v spoločnosti po tom, čo ani po ôsmich kolách kolektívneho vyjednávania nedošlo k dohode o novej podnikovej kolektívnej zmluve. Tá predchádzajúca prestala platiť k 31. decembru 2025.
Vyšetrovateľ skončil vyšetrovanie prípadu, v ktorom si muž z Košíc zadovažoval zbrane a hromadil výbušniny, zároveň bola podaná obžaloba. Ako informovala hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Košiciach Jarmila Janová, ide o mediálne sledovaný prípad z vlaňajška.
Aj v novom roku putujú Slovenskom státisíce zásielok – či už ide o výmenu a vrátenie nevhodných darčekov z e-shopov alebo o výpredajový tovar. Len v prvej polovici januára Slovenská pošta doručila viac ako 600-tisíc balíkov a niektoré dni sa počtami vyrovnali najsilnejším decembrovým termínom.