Bocian na východe spôsobil škody za tisícky eur. Poisťovne v tom majú jasno
Na východnom Slovensku vyčíňa agresívny bocian. V dedine na Hornom Zemplíne poškodil už šesť osobných automobilov. Na autách spôsobil škody za tisícky eur, ktoré však poisťovne odmietajú preplatiť.
Škody za tisícky eur
Ako informuje portál TV JOJ, ktorý sa kurióznym prípadom zaoberal, najväčším problémom je, že na autách spôsobil škody za tisícky eur. Škody spôsobené agresívnym bocianom však povinné zmluvné poistenie nezahŕňa. Zákonná poistka s takouto škodou nepočíta.
Čo zahŕňa PZP?
Poisťovňa, kde máte povinné zmluvné poistenie uzavreté, vypláca:
- škody na zdraví a usmrtení osôb – do tejto kategórie sa radia tiež náklady na liečbu alebo odškodnenie pozostalých,
- náklady na poškodení, zničení a odcudzení – k tomuto bodu sa okrem vozidla radia aj iné veci, ako napríklad batožina – inak povedané, všetko, čo sa nachádza v aute,
- náklady na právne zastupovanie – ide o právne zastupovanie poškodených v prípade komplikácií,
- náklady na ušlý zisk – do tejto kategórie sa radia najmä právnické osoby, ktoré z dôvodu dopravnej nehody mohli prísť o značnú časť príjmu, ktorú by za bežných okolností získali.
Dôvod agresie bociana
Agresívny bocian v obci Černina (okres Humenné) vidí podľa ochranárov svoj odraz v skle a karosérii, ktorý vníma ako soka a snaží sa ho odplašiť.
“Čokoľvek, čo zrkadlí jeho obraz, vníma ako soka a snaží sa ho vytlačiť z lokality,” priblížila pre TV JOJ Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Ako uviedol bocianológ Miroslav Fulín, ide o reakciu bociana v čase, keď sedí na vajíčkach a potrebuje chrániť teritórium pred cudzími bocianmi.
Riešenie situácie
Podľa medializovaných informácií sú ľudia v dedine Černina trpezliví, no naďalej čakajú na riešenie ochranárov. Tí vidia dočasné riešenie v parkovaní áut v garáži či prípadnom prekrytí matnou plachtou. Situáciu by mohli vyriešiť aj mláďatá, ktoré sa čochvíľa vyliahnu. Bocian bude hľadať potravu a nebude mať dôvod útočiť.
(NM)
Odporúčané články
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.