Bola by to veľmi divoká jazda, hovorí Marušiak o prípadnom návrate Matoviča do poslaneckej lavice
Po prípadnom odchode strany Sloboda a Solidarita (SaS) z vlády by sa táto strana nezaviazala k udržaniu menšinového kabinetu premiéra Eduarda Hegera (OLaNO). Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak pri komentovaní jedného zo scenárov ďalšieho vývoja v koalícii v súvislostí s napätím, ktoré vládne medzi stranou SaS Richarda Sulíka a vládnym hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča.
Marušiak uviedol, že šance na prípadnú menšinovú vláda závisia od toho, ako by si takáto vláda dokázala zabezpečiť podporu nekoaličných poslancov v parlamente. „Predpokladám, že SaS by negarantovala udržanie menšinovej vlády. Bola to by to pre nich strela do nohy, pokiaľ by odišli z vlády len preto, aby ju mohli v menšinovej pozícii ďalej podporovať. Vláda by sa musela opierať o kotlebovcov. Existuje teoretická šanca, že by si teda vláda mohla predĺžiť život,“ zhodnotil politológ. Poznamenal však, že by vo zvyšku koalície museli zrejme počítať s odporom časti poslancov OĽaNO, ako to naznačil poslanec Kristián Čekovský. „Nedá sa vylúčiť, že aj niektorí poslanci strany Za ľudí alebo tí, ktorí ešte podporujú vládu, aj keď opustili klub OĽaNO, by svoje rozhodnutie prehodnotili. Takže tá stabilita vlády by bola ohrozená a bolo by otázkou času, kedy by sa takáto vláda zrútila,“ priblížil Marušiak.
Podľa neho skôr ako menšinový kabinet sú pravdepodobnejšie predčasné voľby. „Skôr to vidím takto, aj keď na Slovensku sa predvídať nedá nič. Takáto menšinová vláda by stratila aj svoj morálny mandát. To by bol určite vážny problém. Rovnako aj z hľadiska medzinárodnej reputácie, ak by sa vláda opierala o strany extrémnej antidemokratickej pravice. V Európe existujú vlády s podporou populistickej pravice, ale nie takej, ktorá má neonacistické korene a identitu,“ povedal Marušiak.
Jedna z možností, ktorú by si mohla SaS stanoviť ako podmienku zotrvania v koalícií, je odchod Igora Matoviča z vlády a z postu ministra financií. Politológ označil takúto prípadnú požiadavku vzhľadom na konflikty v koalícii za opodstatnenú. „Čo sa však týka realistickosti takejto požiadavky, dovoľujem si byť skeptický. Igor Matovič je lídrom OĽaNO, symbolizuje ho a predstavuje ho. Už len z tohto dôvodu je tá požiadavka veľmi problematická,“ myslí si Marušiak. Ak by podľa neho Matovič z vlády odišiel, vrátil by sa do parlamentu, kde by sa prejavoval ako líder OĽaNO. „Ešte viac mu to rozviaže ruky. Ešte viac bude môcť vystupovať ako opozícia voči všetkému, aj voči vláde, v ktorej má OĽaNO dominantnú pozíciu. Bola by to veľmi divoká jazda,“ uzavrel politológ.
Zdroj: (SITA, ta;isu)
Odporúčané články
Milovníci tradičných slovenských jedál si prídu na svoje už túto sobotu 23. novembra na podujatí Kapustové hody, ktoré sa uskutoční na pracovisku Charkovská 1 v mestskej časti Dargovských hrdinov. Pod záštitou Centra voľného času na Orgovánovej ulici čaká návštevníkov nielen ochutnávka výnimočných kapustových pokrmov, ale aj bohatý program plný zábavy.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.