Botanická záhrada v Košiciach prichádza s prelomovým projektom VODAS
Projekt s názvom VODAS bude súbežne riešiť viaceré problémy. Jedným z nich je aj adaptácia na klimatickú zmenu. Jeho primárnym cieľom je zachytenie prirodzených zrážok zo strešných konštrukcií. Zachytená voda by mala predstavovať objem viac než 70-tisíc litrov.

Zachytená voda v objeme až 70-tisíc litrov
Cieľom projektu je zachytenie prirodzených zrážok zo strešných konštrukcií skleníkov botanickej záhrady a zo spevnených plôch v ich bezprostrednom okolí, ktoré doposiaľ odtekali do kanalizácie. ,,Túto vodu až do objemu asi 70 tisíc litrov vieme uložiť do podzemnej nádrže, ktorá tu je už desaťročia, ale postupne bola poruchami znefunkčnená, takže súčasťou projektu je aj jej revitalizácia,” uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES riaditeľ Botanickej záhrady v Košiciach prof. RNDr. Pavol Mártonfi PhD.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Botanickej záhrade UPJŠ vybudovali novú edukačnú bylinkovú záhradu aj pre nevidiacich
Dažďová voda je pre rastlinstvo v skleníkoch aj v exteriéri tou najlepšou voľbou na zavlažovanie. Realizácia projektu VODAS v Botanickej záhrade UPJŠ je názornou ukážkou toho, ako sa dá súbežne riešiť adaptácia na klimatickú zmenu, podporovať rozvoj biodiverzity, a v neposlednom rade aj dosiahnuť udržanie prevádzkových nákladov na prijateľnej úrovni.
Chod Botanickej záhrady v Košiciach
Súčasťou stavebných prác sú aj rozkopávky v okolí skleníkov a ukladanie potrubia do výkopov, čo do istej miery obmedzuje prevádzku. Činnosti sú ale naplánované tak, aby nemusel byť pre verejnosť areál uzavretý. Stavebná činnosť nemala znamenať žiadne vážne obmedzenia. Ak pôjde všetko podľa plánu, zhotoviteľ by mal odovzdať dielo v októbri 2023.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ZOO KOŠICE otvorila nový pavilón
Nenávratný finančný príspevok na navrhnutý projekt VODAS bol získaný pre Botanickú záhradu UPJŠ z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, pričom výška finančnej podpory z EÚ je 208 290,56 €.
Čo znamená skratka VODAS?
,,Názov vznikol ako kryptonym zo začiatočných písmen spojenia VOda DAžďová zo Skleníkov, a tak v tejto skratke je schovaný aj celý cieľ projektu,” objasnil riaditeľ Botanickej záhrady v Košiciach. Problematike vody sa v botanickej záhrade venujú dlhodobo. V predchádzajúcich rokoch sa podarilo zrekonštruovať dožívajúci hlavný rozvod úžitkovej vody a rozšírilo sa priestorové pokrytie závlahou aj na nové plochy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V ZOO Košice sa po 35 rokoch sa narodilo mláďa výra skalného
,,Týmito a ďalšími aktivitami reagujeme na stále nepríjemnejšie prejavy klimatickej zmeny, kedy sa stáva nedostatok vlahy a vlhkosti v určitých častiach sezóny existenčným problémom a od zavlažovania závisí nielen prosperita, ale často aj samotné prežitie rastlín a voľne žijúcich živočíchov,“ dodal profesor Mártonfi.
(NM)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

V areáli Košickej Kalvárie v mestskej časti Sever začal archeologický výskum, ktorý je nevyhnutným predpokladom pre pripravovanú komplexnú obnovu kaplniek a ich okolia. Práce prebiehajú v kryptách, ktoré sú súčasťou viacerých kaplniek.

Mesto Košice sa po štvrťstoročí priblížilo k tomu, aby túto národnú kultúrnu pamiatku mohlo sprístupniť svojim obyvateľom a návštevníkom a zriadiť v ňom Sieň slávnych Košičanov.