Bude Dopravný podnik opäť štrajkovať?
Zástupcovia zamestnancov sa včera stretli na pôde Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) s generálnym riaditeľom Ing. Vladimírom Padyšákom.
„Na stretnutí sme podpísali zápisnicu, v ktorej sa uvádza, že zamestnanci DPMK ostávajú naďalej v štrajkovej pohotovosti v zmysle Ústavy SR,“ píše sa v stanovisku, ktoré denníku KOŠICE:DNES zaslali predsedovia oboch odborových zväzov pôsobiacich v DPMK Andrea Vindišová a Ivan Horváth.
Zároveň v pondelok malo dôjsť k podpisu dohody, podľa ktorej „primátor Jaroslav Polaček k 1. júlu 2019 splní verejne deklarované stanovisko o navýšení platieb (mesta pre dopravný podnik) za objednané služby vo verejnom záujme vo výške 27 až 28 miliónov eur (aktuálna dotácia je 24 miliónov). Ak k podpisu dohody nepríde, budeme naďalej pokračovať v štrajkovej pohotovosti vyhlásením ostrého štrajku,“ uvádzajú šéfovia odborov v DPMK.
[ad][/ad]Reaguje aj mesto
Mesto Košice uvádza vo svojom stanovisku, že sa oboznámili s požiadavkami odborárov.
Od štvrtkového verejného prísľubu primátora mesta Košice k zamestnancom podniku neubehli ani dva pracovné dni. Odborári vo svojom ultimáte hovoria o možnom pokračovaní štrajkovej pohotovosti, resp. o vyhlásení štrajku podľa Ústavy SR a to aj napriek tomu, že svoje požiadavky podmieňujú podpisom dodatku ku Kolektívnej zmluve, čo je inštitút podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní.
„Sme presvedčení, že zamestnanci v DPMK si zaslúžia vyššie platy. Urobíme všetky možné kroky na to, aby výsledkom bolo zvyšovanie miezd. Manažment robí úsporné opatrenia, mesto chce takisto postupne zvyšovať svoj príspevok za objednané služby vo verejnom záujme. Prvého júla predstavíme celý balíček ozdravných opatrení vrátane toho ako chceme nastaviť fungovanie DPMK do budúcnosti a ako sa bude vyvíjať finančné ohodnotenie zamestnancov tak, aby mohli byť spokojní,“ hovorí predseda Predstavenstva DPMK Marcel Čop.
Platy zvýšime
Primátor mesta Jaroslav Polaček tvrdí, že platy zamestnancov DPMK budú určite zvyšovať už v tomto roku. Zdôraznil, že prvoradým faktorom je to, aby sa podnik finančne ozdravil a mohol fungovať aj naďalej. Dovtedy však musia urobiť viaceré potrebné kroky, s ktorými teraz finišujú.
„Sme už len krok od vyriešenia situácie a pred ukončením celkovej analýzy, pracujeme už len na posledných detailoch. Našli sme spôsob ako vyriešiť to, čo vodičov najviac trápi. Dnes vieme garantovať, že sa zdvihnú platy zamestnancov a súčasťou toho bude aj celkové ozdravenie podniku. Pripravujeme k tomu aj materiál, o ktorom bude 30. mája 2019 rokovať na svojom zasadnutí aj Mestská rada. Verím, že tá ho odporučí aj na schválenie Mestskému zastupiteľstvu počas jeho júnového zasadnutia,“ dodal Jaroslav Polaček.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mesto Košice spoločne s maďarským mestom Nyíregyháza získali finančný príspevok z Európskej únie z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko vo výške 962 906,80 eur na realizáciu projektu s názvom Inovatívne riešenia zadržiavania vody pre zlepšenie kvality života v mestách Košice a Nyíregyháza (skrátený názov projektu #AquaUrban).
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.