Budovy na Slovensku sa rozsvietili do červenej farby
V pondelok 17. apríla si svet pripomenul Svetový deň hemofílie. Ide o vzácne vrodené a nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom majú pacienti problém so zrážanlivosťou krvi. Toto ochorenie sa prejavuje tým, že sa im krvácanie nezastaví.
17. apríl sa so Svetovým dňom hemofílie spája už od roku 1989. Tento deň hovorí o tom, ako vyzerá život pacienta s vrodeným krvácavým ochorením. Tento deň si každoročne pripomína viac ako 134 krajín sveta.
Pri tejto príležitosti sa vo viacerých mestách na Slovensku rozsvietili budovy a monumenty na červeno, a teda do symbolickej farby krvi, s ktorou majú pacienti s hemofíliou problémy. Do červenej farby sa rozsvietili významné budovy v týchto mestách: Košice, Bratislava, Banská Bystrica, Prešov, Nitra, Martin, Nové Zámky, Trnava, Žilina, Bardejov, Spišská Nová Ves, ale aj v iných menších mestách a obciach na Slovensku.
Galéria
V meste Košice sa do symbolickej farby krvi rozsvietili až štyri budovy, medzi nimi Dóm sv. Alžbety, Bábkové divadlo v Košiciach, Východoslovenské múzeum – historická účelová budova v Košiciach, Divízna budova – sídlo Košického samosprávneho kraja. Do červenej farby sa obliekli a prišli do práce aj zamestnanci múzea a Divíznej budovy v Košiciach. Okrem rozsvietenia budov je symbolom tohto dňa aj rozsvecovanie červených svetiel v domácnostiach, na oknách domov a bytov.
Tretinu pacientov tvoria deti
Hemofília však nie je jediná krvácavá porucha, ale je najznámejšia. S vrodenými krvácavými poruchami žije na Slovensku aktuálne 3169 pacientov, pričom 613 z nich má hemofíliu A, 93 hemofíliu B a až tretina sú deti. Vďaka modernej vede a pokroku v medicíne, môžu títo pacienti žiť kvalitný a plnohodnotný život.
Zdroj: (Slovenské hemofilické združenie, ZL)
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.