Budúci rok sa má zaviesť efektívny spôsob ochrany kolektívnych záujmov spotrebiteľov, vyplýva to z návrhu zákona
Od polovice budúceho roka by sa mal na Slovensku zaviesť účinný a efektívny spôsob ochrany kolektívnych záujmov spotrebiteľov.
Týmto krokom by sa mala zabezpečiť rovnováha medzi zlepšujúcim sa prístupom spotrebiteľov k spravodlivosti a poskytnutím primeraných záruk pre obchodníkov pred zneužívaním sporov, ktoré by neodôvodnene bránili podnikom vykonávať činnosť na vnútornom trhu. Vyplýva to z návrhu zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov, ktorý rezort spravodlivosti predložil do pripomienkového konania.
Zabrániť zneužívaniu žalôb na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov by mal mechanizmus zabraňujúci duplicitnému priznávaniu sankčných náhrad škody. Oprávnená osoba bude môcť požadovať od spotrebiteľov poplatok za zapojenie sa do konania na čiastočné krytie nákladov spojených s podaním žaloby v sume 10 eur. Spotrebiteľ má ako neúspešná strana znášať trovy konania len výnimočne, pri jeho úmyselnom konaní alebo konaní z nedbanlivosti. Rezort spravodlivosti navrhuje zaviesť rovnaké kritériá pre oprávnené osoby, ktoré budú po ich splnení vedené v zozname na účely podávania vnútroštátnych aj cezhraničných žalôb na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Novým zákonom sa má zaviesť systém sankcií v prípade porušenia zákona a systém odmeňovania v prípade úspechu v konaní.
Zdroj: (SITA, be;su)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.