Budúci týždeň sa zo soboty na nedeľu mení čas
Budúci týždeň 30.októbra Slovensko prejde z letného času na zimný, teda stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 vrátia späť na 02:00. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Nevýhodou je narušenie biorytmu, ktorý mnohým ľuďom spôsobuje problémy, akými sú napríklad strata energie a únava, náladovosť a melanchólia, dokonca aj strata hmotnosti, ktorá súvisí s rozhodením biologických hodiny a zmeny v časoch stravovania.
Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. Do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka, no od roku 1999 sa Slovensko pripojilo k Európskej únii a letný čas trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra.
Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ. EÚ súčasný režim nezaviedla, ani nemá právomoc ho meniť. Jediné, čo sa na úrovni EK spravilo, je, že sa určil spoločný začiatok a koniec letného času. Právomoc zmeniť súčasný režim striedania času majú len členské štáty.
Zdroj: SITA, ta, kv
Odporúčané články
Okuliare pre nevidiacich, fotovoltika či extrahovanie drahých kovov z použitých mobilných telefónov. Študenti Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) riešili vo svojich záverečných prácach spoločensky prínosné témy a najlepší, ktorých projekty zaujali originalitou, spracovaním aj biznisovým potenciálom, zvíťazili v 4. ročníku súťaže TOP študentská práca.
Polícia vyzýva verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní dopravnej nehody, ku ktorej došlo dňa 28. septembra 2024 približne o 18:52 hod. na ulici M. R. Štefánika v Trebišove.
Mestská časť Košice-Dargovských hrdinov, v spolupráci so spoločnosťou H+EKO, organizuje bezplatný zber starých a nepotrebných elektrospotrebičov. Tento zber sa uskutoční 15. a 16. októbra 2024 od 8:00 hod.