Budúcoročný rozpočet na lieky treba zvýšiť aspoň o 50 miliónov, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov
V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok nie je naplánovaný ani taký objem peňazí na lieky a zdravotnícke pomôcky, aký bol schválený Národnou radou SR pri schvaľovaní novely zákona o úhrade liekov a zdravotníckych pomôcok. V tlačovej správe na to poukazuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).
„Zmena zákona bola schválená s očakávaným dopadom a potrebou navýšenia rozpočtu na lieky takmer o 50 miliónov eur oproti roku 2022, čo sme považovali za nedostatočné,” upozornila AOPP. Návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 však napokon počíta s navýšením len o 4 milióny eur.
Očakávania, že výrobcovia znížia ceny liekov a zdravotníckych pomôcok, povedú len k zníženiu dostupnosti liečby, pretože výrobcovia budú nútení zo slovenského trhu odísť, tvrdí AOPP. Zástupcovia odborných, profesijných, záujmových združení, odborov a organizácií na Slovensku už niekoľko týždňov upozorňujú na fakt, že vyššie náklady spojené s nárastom cien energií a infláciou sa dotkli aj tejto sféry.
Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru oproti tomuto roku až o 3 milióny eur. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni po bežných zlomeninách, sa podľa asociácie bez potrebných zdravotníckych pomôcok nezaobídu. AOPP sa zásadne ohradila proti vyhláseniam, že navýšenie peňazí pre lekárov v štátnych nemocniciach pôjde na úkor financií vyčlenených pre iné oblasti. „Pacienti potrebujú všetkých lekárov a zdravotníkov, rovnako ako dostupné lieky a zdravotnícke pomôcky,” dodáva.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.