Bývalý šéf kontrarozviedky SIS je vinný z korupcie, dostal trest 11 rokov

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter G. je vinný z korupcie. Rozhodla o tom dnes samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová. Rovnako bol uznaný za vinného aj bývalý policajt Ladislav V. Súd v tejto súvislosti uložil Petrovi G. trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia. Taktiež dostal peňažný trest 50 000 eur.
V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest 15 mesiacov väzenia. Ladislavovi V. zase súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40 000 eur. Ak by ho nezaplatil, náhradný trest v jeho prípade je jeden rok väzenia. V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov. Ladislavovi V. má tiež v prospech štátu prepadnúť auto. Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný. Keďže obaja obžalovaní sa na mieste odvolali, vecou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.
Podľa obžaloby Peter G. a Ladislav V. žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Súd ich v tejto súvislosti uznal obžalovaných za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.
Tvrdenia Bočkaya, že obžalovaným vyplatil peniaze, podľa sudkyne Sabovej potvrdzujú finančné transfery jeho spoločnosti. Taktiež o tom vypovedali svedkovia Ľudovít Makó a Boris Beňa. „Skutkové okolnosti neboli založené len na jednom dôkaznom prostriedku,” skonštatovala Sabová. Doplnila, že medzi úplatkom a obstarávaním záležitosti s KÚFS bola priama súvislosť. Zároveň vysvetlila, prečo súd nevyhovel návrhu prokurátora na uloženie trestu prepadnutia majetku oboch obžalovaných. Takýto trest by totiž podľa nej nezodpovedal princípu proporcionality. „Mal by negatívny vplyv na ich rodiny a blízkych,” povedala s tým, že v takomto prípade je potrebné preukázať súvislosť medzi majetkom a trestnou činnosťou.
Peter G. a Ladislav V. boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články

Voda na Zemi zaberá približne dve tretiny celkového povrchu, pričom najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch. V ľudskom tele tvorí zhruba 65% celkovej hmotnosti človeka. Aj keď je voda tak veľmi dôležitá, zvyčajne o nej v praxi vieme len málo. Zamýšľali ste sa niekedy napríklad nad tým, ako sa voda dostane do vášho kohútika?

Ešte koncom septembra minulého roka oznámila bývalá najúspešnejšia slovenská tenistka Dominika Navara Cibulková na svojom instagramovom účte radostnú novinu o tom, že jej rodina sa rozrastie o jedného člena. Dnes (19. 3.) tesne pred obedom zverejnila na sociálnej sieti fotografiu z nemocnice, kde drží v náručí svoje novonarodené dieťa.

Strana Hlas-SD tvrdí, že ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová nakúpila na MIRRI SR predražené vešiaky. Podľa ich slov nešlo o prvý takýto nákup.