Bývalý šéf kontrarozviedky SIS je vinný z korupcie, dostal trest 11 rokov

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter G. je vinný z korupcie. Rozhodla o tom dnes samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová. Rovnako bol uznaný za vinného aj bývalý policajt Ladislav V. Súd v tejto súvislosti uložil Petrovi G. trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia. Taktiež dostal peňažný trest 50 000 eur.
V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest 15 mesiacov väzenia. Ladislavovi V. zase súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40 000 eur. Ak by ho nezaplatil, náhradný trest v jeho prípade je jeden rok väzenia. V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov. Ladislavovi V. má tiež v prospech štátu prepadnúť auto. Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný. Keďže obaja obžalovaní sa na mieste odvolali, vecou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.
Podľa obžaloby Peter G. a Ladislav V. žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Súd ich v tejto súvislosti uznal obžalovaných za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.
Tvrdenia Bočkaya, že obžalovaným vyplatil peniaze, podľa sudkyne Sabovej potvrdzujú finančné transfery jeho spoločnosti. Taktiež o tom vypovedali svedkovia Ľudovít Makó a Boris Beňa. „Skutkové okolnosti neboli založené len na jednom dôkaznom prostriedku,” skonštatovala Sabová. Doplnila, že medzi úplatkom a obstarávaním záležitosti s KÚFS bola priama súvislosť. Zároveň vysvetlila, prečo súd nevyhovel návrhu prokurátora na uloženie trestu prepadnutia majetku oboch obžalovaných. Takýto trest by totiž podľa nej nezodpovedal princípu proporcionality. „Mal by negatívny vplyv na ich rodiny a blízkych,” povedala s tým, že v takomto prípade je potrebné preukázať súvislosť medzi majetkom a trestnou činnosťou.
Peter G. a Ladislav V. boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) informuje o ďalšej sérii plánovaných odstávok elektrickej energie v rámci Košického kraja. Výpadky sa dotknú desiatok obcí a mestských častí, pričom najviac postihnuté budú okresy Trebišov, Košice, Sečovce a Michalovce.

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.