Bývalý šéf NAKA Zurian už nie je obvinený, prokurátorka rozhodla na základe sťažnosti
Uznesenie o vznesení obvinenia bývalého šéfa NAKA bolo podľa prokuratúrky nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu.

Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR v piatok 11. júna na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
Prokurátorka podľa neho po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu.
„Na základe produkovaných dôkazov nielen že nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale vyšetrovateľ Policajného zboru SR skutok pri právnom posudzovaní aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval,” povedal Skladan.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka v tejto súvislosti uviedol, že pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považuje za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon
Dôvodom obvinenia Zuriana malo byť to, že v roku 2020 povedal vtedajšiemu námestníkovi riaditeľa Slovenskej informačnej služby Borisovi Beňovi, ktorý v súčasnosti vystupuje ako svedok-kajúcnik, že polícia sa zaoberá bývalým šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítom Makóom.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články

Krátko pred pol jednou v noci došlo v sobotu k rozsiahlemu požiaru kontajnerov na komunálny odpad, ktorý poškodil aj v blízkosti zaparkovaný obytný príves. Polícia udalosť vyšetruje ako trestný čin poškodzovania cudzej veci.

Od pondelka 31. marca 2025 bude autobusová linka 24 premávať na skrátenej trase. Obmedzenie platí do utorka 15.4. vrátane.

Z dôvodu konania 6. ročníka podujatia Runway Run Košice na Letisku Košice dňa 25. apríla 2025 (piatok) bude posilnená linka 23 v čase od 17:00 do 23:00 hod.