Čaputová navštívila slovenských vedcov a technológov v Ženeve (FOTO)
Sú miesta, na ktorých sa sci-fi stáva realitou a slovenskí vedci a technológovia sú pri tom. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová počas návšetevy CERN – Európskej organizácie pre jadrový výskum vo Švajčiarsku.
„Dnes som mala možnosť navštíviť CERN, najväčšiu medzinárodnú výskumnú organizáciu na svete. Je skvelé, že sídli v Európe, a to nielen preto, že desiatky Slovákov a Sloveniek, ktorí tu pracujú, to majú bližšie domov. Takéto centrum priťahuje do Európy najlepšie mozgy z celého sveta,” uviedla prezidentka.
>>> VIAC FOTO V GALÉRII <<<
Generálna riaditeľka CERN Fabiola Gianotti sa pri návšteve prezidentky SR Zuzany Čaputovej poďakovala za slovenský príspevok. Ďalšou prelomovou investíciou môže byť nový urýchľovač s obvodom 100 kilometrov. Podľa prezidentky sa od neho očakávajú gigantické kroky v poznaní základnej fyziky ale aj prínos pre svet, nové objavy a technológie. Informuje o tom prezidentka SR na sociálnej sieti.
CERN je známy Veľkým hadrónovým urýchľovačom častíc. Vznikli tu technológie ako napríklad dotykové obrazovky, ktoré vyvinuli na riadenia urýchľovačov alebo celosvetová internetová sieť známa ako „www“ (World Wide Web). Vedecké objavy, ktoré sú spojené s organizáciou CERN sa používajú aj na diagnostiku a liečbu nádorových ochorení. Tieto technológie si podľa prezidentky spájame najmä so súkromnými firmami, ktoré nám ponúkajú finálny produkt.
Zdroj: (SITA, mt;bfe)
Galéria
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.