Čaputová podpísala novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii
Skupina koaličných poslancov v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.
aktualizované 14. mája, 15:13
Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú v piatok poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili 104 hlasmi. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.
Trvá už sedem mesiacov
Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.
Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení.
Výnimkou bude pracovná povinnosť, ktorá sa bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.
Rieši sa aj odmeňovanie zdravotníkov
Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) poukázala na to, že novela tiež rieši odmeňovanie zdravotníkov v prvej línii.
„Náklady na pandemické opatrenia tak môžu ísť mimo rozpočtu zdravotníctva, čo znamená, že ostane viac peňazí pre ťažko chorých pacientov či drahé lieky. Navyše ostane možnosť jednoduchšie bez nutnosti núdzového stavu v prípade vážnej potreby reprofilizovať lôžka a jednoduchšie obstarávať zdravotnícky materiál,” vysvetlila. Stanovisko zaslal hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.
Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)