Čaputová už vraj nebude kandidovať. Niektorí politici sa tešia, iní nariekajú
Zuzana Čaputová sa podľa všetkého už rozhodla, či bude opätovne kandidovať na post prezidentky Slovenskej republiky. Oznámiť to plánuje verejnosti začiatkom budúceho týždňa, no podľa kuloárnych informácií, ktorými disponujú viaceré médiá, sa do boja o obsadenie prezidentského kresla nechystá.
“Prezidentka Zuzana Čaputová oznámi rozhodnutie v súvislosti so svojou kandidatúrou začiatkom budúceho týždňa.” Týmito slovami nás o pláne hlavy štátu informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Ešte donedávna to pre priaznivcov Zuzany Čaputovej vyzeralo nádejne. Pomerne úspešne a najmä dlhodobo zvládala boj a útoky od jednotlivých predstaviteľov predovšetkým opozičných strán či lídra OĽaNO Igora Matoviča. Pozitívne dopadol aj jej súdny spor s Ľubošom Blahom a právne kroky avizovala aj v súvislosti s vyjadreniami Roberta Fica. Do toho sa jej podarilo zložiť pomerne rešpektovanú úradnícku vládu, ktorá síce nezískala podporu poslancov NR SR, čo sa však vzhľadom na rozloženie síl v parlamente očakávalo.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ňarjaš ostrý, ako nikdy predtým: Hegera opľujú a on si myslí, že prší
Napriek týmto pozitívnym skutočnostiam už niekoľko dní koluje médiami informácia, že Zuzana Čaputová napokon druhýkrát o post prezidentky nezabojuje. Na to pochopiteľne začali reagovať viacerí slovenskí politici, medzi nimi napríklad aj exminister školstva Branislav Gröhling zo strany SaS, ktorá Čaputovej dlhodobo vyjadrovala svoju podporu. Známy liberál svojím vyjadrením každopádne poriadne zamiešal karty. “Mrzelo by ma, ak by Zuzana Čaputová opäť nekandidovala. Bola to a aj je naša najlepšia prezidentka. Verím však, že Ivan Korčok by bol jej dôstojným nástupcom,” otvoril tak otázku možnej kandidatúry bývalého ministra zahraničných vecí. Ten sa v minulosti jasne vyjadril, že v prípade, že Zuzana Čaputová bude kandidovať, on jej súperom vo voľbách nebude. Budúci týždeň sa však možno všetko zmení a Korčok tak bude musieť prehodnotiť svoje vyjadrenie. “Rešpektujem úrad hlavy štátu, aj pani prezidentku osobne, a nebolo by odomňa korektné vyjadrovať sa predtým, než akékoľvek stanovisko poskytne ona sama,” vyjadril sa na sociálnej sieti Korčok, ktorý tak dokázal, že je nielen diplomat, ale aj gentleman.
Nie všetci politici sú však s možnou (ne)kandidatúrou Čaputovej tak stotožnení, ako Gröhling. Príkladom je jeho stranícka kolegyňa Vladimíra Marcinková, ktorá uviedla: “Nevzdajte to, prosím. Ostaňte v tomto boji s nami. Ani netušíte, ako veľa sily nám dodávate, aký je to pocit, keď vás vidíme na zahraničných fotografiách s inými lídrami krajín a cítime hrdosť na našu prezidentku. Ako veľmi dôležité je pre našu rozoštvanú spoločnosť mať na jej čele niekoho, kto je pokojnou a utišujúcou silou, vás.”
Andrej Stančík z mimoparlamentných Demokratov dodal, že “ak sa tak prezidentka rozhodne, tak to budem rešpektovať. Politika je špinavá a zákerná a nie je pre každého. Videl som a zažil som za tri roky viac, než dosť.”
>>>HLASUJTE V ANKETE: MALA BY ČAPUTOVÁ OPÄŤ KANDIDOVAŤ ZA PREZIDENTKU?<<<
Pomerne kriticky sa na adresu prezidentky vyjadril exposlanec Ľubomír Galko, o ktorom sa povráva, že sa opäť objaví na kandidátke niektorej politickej strany. Podľa informácií KOŠICE:DNES by to mala byť strana OĽANO a priatelia. “Myslím si, že prezidentka sa viackrát nezachovala nezávisle a nadstranícky a postupne strácala dôveru mnohých, ktorí do nej vkladali svoje nádeje. Takto dostanú šancu iní kandidáti. Je to prirodzený vývoj,” uviedol na sociálnej sieti.
Prezidentkin mandát uplynie v roku 2024. Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Kandidátov na prezidenta môže navrhnúť najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s najmenej 15.000 podpismi oprávnených voličov.
(MD)
Odporúčané články
Kancelária prezidenta SR od 1. novembra zastavila vyplácanie doživotného platu bývalému prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Strana Hlas-SD nesúhlasí s tým, ako sa liberálni a progresívni politici správajú k seniorom, čím podľa nich prispievajú k oslabeniu úcty voči starším občanom. V spoločnom vyhlásení s Jednotou dôchodcov na Slovensku zdôraznili, že dôchodcovia si zaslúžia rešpekt od celej spoločnosti.