Čas na záchranu našej planéty sa kráti
Čas na záchranu našej planéty sa kráti. Svet musí zintenzívniť boj s klimatickou krízou. Ľudstvo je čoraz častejšie vstavené záplavám, suchu, lesným požiarom, vlnám horúčav, ale tiež stúpajúcej hladine morí. Vyplýva to zo záverov Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Informuje o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v tlačovej správe.
„V pracovnej skupine IPCC hodnotil tím expertov vplyvy zmeny klímy na ekosystémy a biodiverzitu, ale tiež na ľudí a ich rozmanité spoločnosti, kultúry a sídla. Odborníci posudzovali ich zraniteľnosť, schopnosti a limity prírodných a ľudských ekosystémov prispôsobiť sa zmene klímy, a tým znížiť riziká súvisiace s klimatickou krízou,” uvádza MŽP SR.
Správa uvádza, že kľúčové je výrazné zníženie emisií skleníkových plynov. Globálne oteplenie o 1,5 stupňa Celzia povedie k nezvratným vplyvom a strate biodiverzity. Riziká spojené so zmenou klímy pre ekosystémy a ľudí sú zosilnené ďalšími ľudskými faktormi ako neudržateľný rozvoj, znečistenie ovzdušia a vody a degradácia biotopov. S narastajúcou zmenou klímy neúmerne rastú náklady, ktoré súvisia s vplyvom zmeny klímy a na adaptáciu. Adaptácia musí prejsť k plánovaným a systémovým prístupom, ktoré riešia viaceré riziká zmeny klímy. MŽP SR presadzuje opatrenia, ktoré prispejú k riešeniu zmeny klímy a adaptácii Slovenska na túto výzvu. Opatrenia sú zahrnuté v Pláne obnovy, Akčnom pláne adaptácie SR na zmenu klímy, Európskej zelenej dohode či vo Vodnom pláne Slovenska a v Koncepcii vodnej politiky.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.