Časť vysokých škôl na protest proti novele zákona o vysokých školách preruší vyučovanie

Verejné vysoké školy na Slovensku dôrazne protestujú proti časti obsahu novely zákona o vysokých školách, ktorý je v schvaľovacom procese Národnej rady SR (NR SR). Väčšina fakúlt na Slovensku preto dnes vstúpi do štrajku a na jeden deň preruší vyučovanie. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Sebechlebská, tajomníčka Rady vysokých škôl SR.
Podľa Rady vysokých škôl novela zákona zásadným spôsobom útočí na samosprávu na verejných vysokých školách a ich fakultách a obmedzuje ich autonómiu a princípy, ktoré do vysokého školstva priniesli udalosti novembra 1989. „Ide o rozhodovanie najmä o základných hospodárskych otázkach, o obsadzovaní miest vysokoškolských učiteľov, voľbu rektorov a dekanov. Práve vďaka transparentnosti a demokratickým princípom sa podarilo doteraz chrániť vysoké školstvo pred neprimeraným politickým vplyvom a vplyvom lobistických skupín, presadzujúcim nie verejné, ale svoje vlastné záujmy,“ vysvetľuje Sebechlebská.
Rada ďalej nesúhlasí s plošnými tvrdeniami o nekvalite slovenských vysokých škôl a o tom, že stav slovenského vysokého školstva je dôsledkom samosprávneho systému ich riadenia. „Rovnaký systém akademickej samosprávy s úspechom funguje v Českej republike, kam odchádza študovať najviac slovenských študentov,“ konštatuje.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

Tak teda VVS vyplatila obciam a mestám prvé výnosy z dlhopisov. Hneď z prvej vody autorke tohto komentára napadá niekoľko ľudí, ktorí by mali mať obavu pozrieť sa do zrkadla, či im nenarástli somárske uši. Našli by sa medzi nimi niektorí primátori, kontrolóri, aj ten najvyšší, poslanci mestských zastupiteľstiev až po poslancov parlamentu, o hysterických aktivistkách ani nehovoriac. Výber snov.

V novembri a decembri 2024 sa konala na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) zbierka vosku určená na pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorých postihol vojenský konflikt. Vďaka štedrosti zamestnancov, študentov a ďalších darcov sa podarilo vyzbierať viac ako 170 kilogramov vosku.

Do redakcie KOŠICE: DNES prišla informácia o statuse Košičana Martina A., ktorý na sociálnej sieti zverejnil príspevok, v ktorom uviedol informácie o mieste a čase, kde sa bude premiér SR Robert Fico v Košiciach nachádzať. To by nebolo samé o sebe problémom, informácie neboli tajné, avšak status začal hrozivo “Keby ho niekto chcel zlikvidovať….”