Česká a slovenská polícia zriadi na hraniciach spoločné hliadky
Česká a slovenská polícia bude koordinovať svoju činnosť na spoločnej hranici s cieľom efektívnejšej a rýchlejšej kontroly osôb, ktoré sa nachádzajú na území oboch štátov nelegálne. Vytvoria sa spoločné hliadky, a to najmä na železnici.
Zhodli sa na tom slovenský premiér Eduard Heger a český predseda vlády Petr Fiala na spoločnom rokovaní. „Dôležité je spriechodniť hranicu pre občanov Českej republiky (ČR) a Slovenskej republiky (SR). Ide najmä o zaistenie čo najväčšej plynulosti dopravy na hraničnom priechode Lanžhot – Kúty, kde sú najväčšie problémy,“ uviedol po rokovaní Petr Fiala.
Zároveň zdôraznil, že zavedenie kontrol na hranici so Slovenskom je opatrenie, ktoré česká vláda neprijala rada a hľadá cesty, ako čím skôr obnoviť voľný pohyb medzi oboma krajinami. Vzťahy medzi ČR a SR podľa neho nie sú z tohto dôvodu naštrbené.
„Aby neprišlo k omylu, my máme mimoriadne priateľské vzťahy na všetkých úrovniach, Česká republika si toho veľmi váži a určite v tom chceme pokračovať. Krok, ktorý sme urobili, v žiadnom prípade nebol namierený proti Slovensku,“ podčiarkol český premiér.
Zavedenie hraničných kontrol bolo podľa jeho slov reakciou na rastúcu nelegálnu migráciu a je presvedčený, že vzťahy so Slovenskou republikou to v žiadnom prípade nenarušilo. Česko a Slovensko veľmi intenzívne pracujú na novej podobe medzinárodnej zmluvy o policajnej spolupráci, ktorá bude umožňovať iné formy spolupráce či rýchlejšiu výmenu informácií.
„Cieľom schengenu bolo odstrániť vnútorné hranice a posilniť vonkajšiu hranicu schengenského priestoru. Keď vidíme, že tam je slabé miesto, musíme pomôcť Maďarsku, aby vedelo eliminovať nelegálnu migráciu na maďarsko-srbských hraniciach,“ skonštatoval predseda vlády SR Eduard Heger.
Cieľom je podľa jeho slov vrátiť obyvateľom komfort schengenského priestoru. Problém s nelegálnymi migrantmi sa postupne nabaľoval a je jasné, že Slovensko a Česko ho musia riešiť spoločne. Vyzvať chcú aj ďalšie krajiny, aby pomohli pri ochrane schengenských hraníc.
Zdroj: SITA.sk mt, ma
Odporúčané články
Mestské časti Košíc dostali v tomto roku rekordnú sumu. Ako informuje mesto Košice, svojim mestským častiam poslalo 16,5 milióna eur. Túto sumu tvorí bezmála 15,2 priamo na ich činnosť z rozpočtu mesta. Taktiež zahŕňa daň za psa, v sume čosi vyše 100-tisíc eur a poplatok za rozvoj viac ako 934-tisíc eur.
Výstavba nových stožiarov vedenia veľmi vysokého napätia na Slaneckej ceste v Košiciach by nemala ovplyvniť plynulosť dopravy na tejto komunikácii. Pre agentúru SITA to uviedlo oddelenie strategického rozvoja Magistrátu mesta Košice. Pripustilo ale, že počas budúcoročnej jari môžu nakrátko nastať lokálne obmedzenia na niektorých úsekoch, a to pri navážaní stožiarov, prípadne pri zvesení a zavesení káblov.
Decembrové hlasovanie mestského zastupiteľstva v Košiciach o zvyšovaní miestnych daní skončilo na prokuratúre. Mestskí poslanci 11. decembra tajne hlasovali o zvyšovaní poplatku za odpad, dane za ubytovanie i dane za užívanie verejného priestranstva. Zvyšovanie poplatkov tesnou väčšinou prešlo a pri hlasovaní bol jeden lístok neplatný.