Českí vojaci budú vyslaní na Slovensko, misia má posilniť obranu východného krídla
Českí poslanci schválili návrh na vyslanie českých vojakov na Slovensko, kde budú veliť jednotke NATO. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že návrh už minulý týždeň odsúhlasil Senát. Až 650 českých vojakov sa tak bude môcť začleniť do dvojtisícovej mnohonárodnej jednotky, ktorá bude mať základňu pri Zvolene.
Česi budú veliť jednotke, v ktorej budú aj vojaci z Nemecka, Poľska, Slovinska, Holandska a Spojených štátov. Misia má posilniť obranu Východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine. Za vyslanie hlasovalo 143 zo 151 prítomných poslancov.
„Pre ruskú agresiu neexistuje ospravedlnenie,“ konštatovala česká ministerka obrany Jana Černochová, podľa ktorej na Slovensko fakticky odídu štyri stovky vojakov a zvyšok je určený ako rezerva pre ich striedanie. Celkové náklady na misiu sú odhadované na 540 miliónov českých korún, no táto čiastka podľa Černochovej nemusí byť konečná. „Je to dôležitý príspevok k obrane Severoatlantickej aliancie,“ vyjadril sa minister zahraničia Jan Lipavský.
Pod jednotku, ktorá bude vo vojenskom obvode Lešť, bude patriť aj 50 vojakov, ktorí majú na starosti vybudovanie a prevádzku humanitárnej základne pre ukrajinských utečencov pri Liptovskom Mikuláši.
Zdroj: (SITA, ab;dm)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.