Česko zachvátili požiare. Slovenské vrtuľníky letia na pomoc (FOTO)
V obci Mezná v Národnom parku České Švajčiarsko oheň z lesného požiaru preskočil na niekoľko domov. Vedenie parku uviedlo, že plamene zachvátili viac ako šesť domov a že ráno už s hasením znova pomáhajú aj vrtuľníky. Z obce sa v dôsledku silnejúceho požiaru museli nad ránom hasiči evakuovať, ale po svitaní sa tam vrátili. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.
S ohňom, ktorý zasiahol niekoľko desiatok hektárov lesa, hasiči bojujú od nedele (24. 7.) a situáciu komplikuje vietor. Podľa hasičského zboru Ústeckého kraja tam aktuálne zasahuje 83 jednotiek, dovedna 410 hasičov, štyri vrtuľníky a dve lietadlá. Česko pritom požiadalo aj o medzinárodnú pomoc. „Jedinou možnosťou je hasiť zo vzduchu. Žiadame o pomoc ostatné európske štáty. Dnes na poludnie by mali priletieť dva vrtuľníky zo Slovenska,“ povedal v relácii Snídaně s Novou generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Vladimír Vlček. Šéf poľských hasičov Andrzej Bartkowiak zase potvrdil, že do Česka odštartuje policajný vrtuľník Black Hawk vybavený hasičským tankom Bambi Bucket.
Požiar viedol k evakuácii desiatok turistov a obyvateľov Meznej ako aj obce Hřensko a uzatvorili preň aj okolité cesty a hranice s Nemeckom.
Dym z požiaru je v dôsledku poveternostných podmienok cítiť vo viacerých častiach Česka.
Podľa operačného pracovníka hasičov sa požiar podarilo uhasiť v utorok približne o 14:00. Príčina požiaru je ešte podľa jeho slov v štádiu vyšetrovania.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Galéria
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.