Ďalšie štáty zaradili Slovensko medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy koronavírusom
Česká republika, Nemecko a Nórsko zaradili Slovensko medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy koronavírusom. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.
Občania Slovenska, ktorí chcú do Česka vycestovať, musia okrem vyplnenia špecializovaného príjazdového formulára disponovať aj negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý musia na počkanie predložiť hraničnej alebo pobytovej kontrole. Taktiež musia absolvovať po vstupe do Českej republiky ďalší PCR odpoved v rozmedzí piateho až siedmeho dňa po vstupe. MZVEZ SR upozorňuje, že pre Slovákov platí v Česku aj povinnosť nosiť mimo domova respirátor.
Výnimky z vyššie uvedených povinností majú plne zaočkované osoby, u ktorých od očkovania ubehlo najmenej 14 dní, alebo tie osoby, ktoré sa vedia preukázať dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19. Potvrdenie o prekonaní ochorenia nesmie byť staršie ako 180 dní.
MZVEZ SR dodáva, že výnimky z prísnejších nariadení majú aj deti do 12 rokov, pracovníci medzinárodnej dopravy, tranzitujúce osoby do 12 hodín, cezhraniční pracovníci a študenti a výnimka sa týka aj krátkodobých ciest, pri ktorých dĺžka pobytu nepresiahne 24 hodín.
Ďalšou z krajín, ktorá zaradila Slovensko z pohľadu možnosti nákazy koronavírusom medzi vysokorizikové krajiny s vysokou incidenciou je Nemecko. Nariadenie nemeckej vlády je v platnosti od nedele 31. októbra. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.
Všetci cestujúci do Nemecka, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie COVID-19 a pochádzajú z vysokorizikových krajín s vysokou incidenciou sú povinní nastúpiť do desaťdňovej karantény, ktorú je možné negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu ukončiť najskôr v jej piaty deň. Cestujúci sú zároveň povinní prihlásiť sa pred cestou do Nemecka prostredníctvom digitálneho formulára a pri vstupe do krajiny sa o tom musia preukázať potvrdením v pdf formáte.
Od pondelka 1. novembra je Slovenská republika z pohľadu Nórska zaradená medzi tmavočervené krajiny, teda také, v ktorých je riziko nákazy vysoké. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.
Slováci cestujúci do Nórska musia po vstupe do krajiny absolvovať karanténu, ktorú je možné ukončiť negatívnym výsledkom len PCR testu najskôr v tretí deň jej trvania. „Osoby, ktoré sú plne zaočkované proti COVID-19, prípadne ktoré prekonali COVID-19 v období 6 mesiacov pred cestou do Nórska a sú schopné tieto skutočnosti preukázať certifikátom, ktorý je prepojený s EU schémou, môžu pricestovať do Nórska bez obmedzení, bez ohľadu na krajinu, z ktorej prichádzajú. Rovnako sú oslobodení z povinnosti karantény, povinnosti preukázať negatívny odpoved na COVID-19 pri príchode, podrobiť sa testovaniu na hranici, ako aj z povinnosti predcestovnej registrácie,“ upozorňuje rezort diplomacie.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.