Cestovanie patrí medzi najdrahší koníček Slovákov
Každý druhý Slovák podľa prieskumu minie mesačne za zábavu približne desatinu svojho rodinného rozpočtu.
Polovica Slovákov minie mesačne za zábavu približne desatinu svojho rodinného rozpočtu. Asi tretina domácností vynaloží na svoje koníčky 10 až 30 percent príjmov. Ako ďalej vyplýva z prieskumu výdavkov slovenských domácností od spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, najviac peňazí míňajú Slováci za cestovanie a víkendové výlety, najmenej zasa za kultúrne podujatia.
Menšiu časť príjmov vydávajú za zábavu ženy, muži investujú do svojich koníčkov výrazne viac. Približne každá šiesta slovenská domácnosť uvádza, že za zábavu a koníčky neminie vôbec nič. Za zábavu míňajú svoje finančné prostriedky nielen študenti, ale aj ľudia v produktívnom veku. Do koníčkov a nových zážitkov investujú najmä vzdelanejší ľudia, ktorí bývajú vo väčších mestách a majú viacčlenné rodiny.
„Z nášho prieskumu vyplýva, že Slováci síce radi utrácajú za zábavu a ďalšie voľnočasové aktivity, zároveň však výdavky na tieto účely klesajú s ich osobným či rodinným príjmom. Pokiaľ ide o socioekonomické postavenie respondentov, najviac vydajú na svoje záujmy a zábavu tí, ktorí pracujú v oblastiach informačných technológií a finančných služieb,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK uvádza Jaroslava Palendalová.
Najväčšiu časť peňazí (takmer 27 %) za zábavu minú Slováci za cestovanie a výlety. Pätinu výdavkov predstavujú návštevy reštaurácií a posedenia s priateľmi. Takmer rovnaký podiel smerujú slovenské domácnosti do športu a záhradkárčenia, do športu ide takmer 13 percent celkových výdavkov na zábavu a záujmy a do záhradkárčenia 14 percent. Najmenej, len necelých 5 % výdavkov v tejto oblasti, utratia Slováci za kultúru. Možno práve súčasná pandémia spôsobila pokles v záujme o kultúrne podujatia. V nasledujúcich rokoch však túto štatistiku určite budeme môcť napraviť.
Zdroj: (SITA, it;zol/db)
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.