Chaos v parkovaní: mesto nepozná počet miest ani počet rezidentských kariet
Situácia, ktorá sa stala na Braniskovej ulici v priebehu minulého týždňa, vyvoláva otázku, či je rezidentská karta zárukou, že ľudia zaparkujú v blízkosti bloku, v ktorom bývajú.
Práve na Braniskovej sa totiž práve pred týždňom v pondelok stalo, že mestskí policajti dávali papuče a predvolania na riešenie priestupku vodičom, ktorí si autá zaparkovali na krajnici. Nie sú tam síce vyznačené parkovacie miesta, ale tých je v lokalite absolútny nedostatok.
Branisková ulica je súčasťou rezidentskej lokality číslo sedem, kde sa podľa predpisov môže parkovať len na vyznačených parkovacích miestach. Rovnaké predpisy platia aj v ďalších deviatich lokalitách, správu ktorých si v súčasnosti nárokuje ako mesto, tak aj súkromná parkovacia spoločnosť EEI. Medzi postihnutými vodičmi boli aj rezidenti, ktorí vlastnia rezidentské karty.
[ad][/ad]Čo zaručuje karta?
Starosta Starého Mesta Igor Petrovčik na margo toho, že postihnutí boli aj rezidenti, poznamenal, že s najväčšou pravdepodobnosťou bolo vydaných viac rezidentských kariet, ako je počet vyznačených parkovacích miest. To však zrejme nebude len problém okolia Braniskovej ulice. Na rovnaké starosti poukázali viackrát aj vodiči z iných lokalít. Preto sme sa na magistráte pýtali, koľko bolo v jednotlivých lokalitách vydaných rezidentských kariet a koľko je v nich parkovacích miest.
„Keďže spoločnosť EEI nám aj napriek viacerým výzvam neposkytla register užívateľov parkovacích kariet, pripravujeme vlastný register. Mesto Košice v súčasnosti spracováva túto štatistiku, predpokladáme, žeby mohla byť hotová niekedy na prelome rokov 2020 a 2021. V súčasnosti prebieha načítavanie parkujúcich áut a parkovacích miest v celom meste,“ odpovedal nám hovorca magistrátu Vladimír Fabian.
Podľa jeho slov, ak bude mať mesto spomínanú štatistiku, bude môcť s dátami lepšie pracovať. „Parkovacia karta nezaručuje jej majiteľovi, že bude môcť zaparkovať pred vchodom do svojho bytu. Zaručuje mu však, že tak môže urobiť vo svojej rezidentskej zóne,“ tvrdí V. Fabian.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Pomohlo by zjednosmernenie
V najbližších dňoch by sa malo uskutočniť pracovné stretnutie pracovníkov Krajského dopravného inšpektorátu, mestskej polície a odborných referátov magistrátu zamerané na riešenie najpálčivejších otázok v probléme parkovania. Prioritou má byť práve rezidentská zóna číslo sedem, kde patrí aj Branisková ulica.
„Práve tam zamestnanci magistrátu momentálne zisťujú informácie o počtoch parkovacích miest, ktoré potom porovnáme s počtami vydaných parkovacích kariet. Aj na základe zistených údajov zvážime ďalší postup a budeme o ňom informovať verejnosť,“ tvrdí V. Fabian.
Ako už naznačil starosta I. Petrovčik, jednou z možností ako zvýšiť počet parkovacích miest je zjednosmernenie ďalších ulíc vrátane Braniskovej, kde sa potom dá vyznačiť viac parkovacích miest. Podľa V. Fabiana kompetentní v meste rátajú práve s budovaním takýchto parkovacích miest.
[article slug=”krajsky-sud-zrusil-rozhodnutie-o-neplatnosti-najomnej-zmluvy-mesta-eei”][/article]Foto: archív Veronika Janušková
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.