Chcú vytvoriť tlak na mesto a poslancov
Organizátori stredajšej akcie proti novému spoplatňovaniu parkovania v širšom centre Košíc avizujú podľa vlastných slov doteraz naväčší ostrý protest v histórii Košíc. Odmietajú obvinenia šírené po internete, že by boli platení veľkými firmami.
Informácie o tom, že iniciatívu Nezaplatím EEI ani cent platia veľké firmy, ktoré doteraz neplatili za parkovanie svojich zamestnancov a chcú to tak ďalej zachovať, sa objavili v posledných dňoch na sociálnych sieťach. Organizátori to však razantne popierajú.
„Sme partia ľudí, ktorí boli veľmi sklamaní, že 13. júna na rokovaní zastupiteľstva poslanci ignorovali vyše tisíc ľudí, ktorí prišli vyjadriť nesúhlas. Tak sme sa po odchode z magistrátu dohodli, na druhý deň sme si zavolali a pustili sme sa do organizovania ďalších nespokojných ľudí. Robíme to za vlastné peniaze, v rámci svojho voľného času,“ tvrdia za organizátorov Henrich Burdiga a Ladislav Strojný.
V Bratislave to dokázali
Ich cieľom je, ako sami hovoria, vytvorenie tlaku na primátora, mesto a poslancov mestského zastupiteľstva, aby odstúpili od zmluvy s firmou EEI. „Môže odstúpiť aj samotná firma, v bratislavskej Petržalke to ľudia dokázali, tak prečo nie v Košiciach? Problematiku parkovania v Košiciach treba riešiť, ale so schváleným spôsobom nesúhlasíme,“ hovorí L. Strojný. „Môže to robiť aj mesto. Ja sám som hovoril s ľuďmi z úradu v bratislavskom Starom meste. Potvrdili mi, že parkovanie si spravujú sami a cena jednej rezidentskej
karty je 10 eur. Prečo by to nezvládlo mesto Košice?“ pýta sa H. Burdiga.
Volala im radkyňa Kisku
Ako nás organizátori informovali, k protestu sa pripojili tri rockové skupiny, ktoré spoločne na akcii v stredu o 17. hod. popoludní pred magistrátom nielen zahrajú, ale poskytli aj zvukovú aparatúru.
„Čas sme si takto zvolili preto, lebo v stredu sú stránkové hodiny na magistráte do šiestej večer, aby si mohli úradníci a aj všetci, ktorí prídu, pozrieť, koľko ľudí s firmou EEI v Košiciach nesúhlasí. Okrem toho mi volala radkyňa prezidenta Kisku Vladimíra Ledecká. Aj on sa zaujíma o to, čo sa okolo parkovania v Košiciach deje,“ povedal H. Burdiga.
Trvalé pobyty v centre výrazne rastú
Jedným z cieľov novej koncepcie parkovania platnej od začiatku júla je donútiť ľudí, ktorí v rezidentských zónach reálne bývajú, prihlásiť sa tam na trvalý pobyt. Naň je totiž viazaná rezidentská karta. Od počtu obyvateľov s trvalým pobytom v meste sa odvíja výška podielových daní, ktoré tvoria značnú časť príjmov mesta. Spomínané zmeny v parkovaní sa týkajú dvoch košických mestských častí – Starého mesta a Juhu. Zaujímalo nás, či sa naozaj zvýšil počet trvalých pobytov, ktoré úrady týchto dvoch častí zaevidovali. „V Starom Meste sme zaevidovali počas júna zatiaľ 186 trvalých pobytov, vlani v júni to bolo 67 žiadostí. Za prvý polrok 2016 máme nových trvalých pobytov 605, čo je dvojnásobok oproti vlaňajšiemu prvému polroku, keď ich bolo 303,“ povedal nám starosta Ľubomír Grega. Na Juhu sa tiež zvýšil počet prihlásení na trvalý pobyt. Kým počas prvých štyroch mesiacov sa ich počet pohyboval od 32 do 47 za mesiac, v máji ich evidovali 59 a v júni doposiaľ už 112.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.