Chov lipicanov sa uchádza o zápis do svetového zoznamu UNESCO
Chov lipicanov sa uchádza o zápis do svetového zoznamu UNESCO. Slovensko má vďaka tomuto najstaršiemu kultúrnemu plemenu koní v Európe šancu získať v poradí deviaty zápis vo svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva SR na sociálnej sieti.
„Na nominácii sa podieľali kolegovia z Národného Žrebčína Topoľčianky, ktorí sa chovom tohto plemena zaoberajú už 100 rokov. O zápise tradície chovu lipicanov mal výbor rozhodovať už koncom minulého roka. Napokon pre veľké množstvo predložených nominácií bolo rozhodovanie presunuté na rok 2023,” upresňuje rezort.
Prvé záznamy o chove plemena na Slovensku pochádzajú z 18. storočia. Morfologické, fyziologické a biologické vlastnosti lipicanov boli dôvodom obľúbenosti u šľachty ako aj u drobných súkromných chovateľov. Topoľčianske stádo má v súčasnosti zhruba 40 lipicanských kobýl, tri až štyri kmeňové žrebce a dorast kobyliek a žrebčekov.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.