Chronická obštrukčná choroba pľúc je tretia najčastejšia príčina úmrtí populácie
Pacienti s chronickým pľúcnym ochorením, ako sú respiračné alergie, astma či obštrukčná choroba pľúc, nemajú výrazne zvýšené riziko ochorenia na COVID-19 oproti ostatnej populácii. Vyplýva to z doposiaľ publikovaných štúdií.
Výskyt týchto ochorení s COVIDom-19 je udávaný u menej ako 3 percent pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). Pri astme je to dokonca ešte menej. Ako najrizikovejší sa javia starší ľudia a fajčiari. Až približne 10 percent týchto pacientov končí hospitalizovaných v nemocnici s ochorením COVID-19.
Samotná chronická obštrukčná choroba pľúc je však vysokým rizikom pre každého. Predstavuje totiž tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí. Hneď po srdcovocievnych a mozgovo-cievnych ochoreniach. Na Slovensku je s touto diagnózou sledovaných asi 90-tisíc osôb a je vysoko pravdepodobné, že počet je vyšší. Ide však o ľudí s ešte nerozpoznaným ochorením.

Fajčiari by mali byť na pozore
CHOCHP postihuje celosvetovo asi 12 percent dospelej populácie, čo je približne 385 miliónov ľudí. Je to chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest (priedušiek) a pľúc, ktoré vzniká následkom dlhodobého vdychovania škodlivín.
Najčastejšie ide o vdychovanie cigaretového dymu pri fajčení, zriedkavejšie toto ochorenie vzniká v rámci dlhodobého pobytu v znečistenom pracovnom alebo životnom prostredí. Jeho nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že pľúca nebolia a preto sa ťažšie diagnostikuje.
„Ochorenie je charakterizované zužovaním priesvitu priedušiek, ktoré má za následok zníženie pľúcnych objemov a kapacít pri spirometrickom vyšetrení pľúc. Prejavuje sa postupne sa zhoršujúcou dýchavicou (pozorovanou pri čoraz menšej námahe) a chronickým kašľom,“ vysvetľuje prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa.
Dodáva, že ochorenie nie je možné vyliečiť, no cieľom liečby je spomalenie straty pľúcnych funkcií, ideálne ich stabilizácia.
Nevyhnutným krokom je ukončenie vystavenia dýchacích ciest škodlivým vplyvom, teda v prípade fajčenia je nutné prestať fajčiť. Vhodná je taktiež primeraná pravidelná fyzická aktivita.

Lieky na CHOCHP nie sú rizikom
Pacienti s CHOCHP môžu bez obáv užívať svoje lieky. A nemali by zanedbávať prevenciu. Tou najdôležitejšou je očkovanie proti chrípke
„Na základe súčasných vedomostí nepredstavujú lieky používané v liečbe CHOCHP riziko vo vzťahu k vzniku a komplikovanému priebehu COVID-19. Preto je potrebné ďalej ich užívať v odporúčanom dávkovaní bez vysadzovania. Zároveň sa ich pravidelným používaním udrží kontrola nad zápalom v dýchacích cestách, ktorý pri vzplanutí a zhoršení zvyšuje riziko pre rôzne respiračné vírusové ochorenia, ako je napríklad chrípka, proti ktorej by mal byť každý takýto pacient každoročne chránený očkovaním.
Pacienti s CHOCHP by mali dodržiavať všetky odporúčania Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR.
Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby
Tento týždeň sme si pripomenuli Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby, ktorý pripadá na 17. novembra. Osveta u fajčiarov je veľmi potrebná, aby sami predchádzali tomuto ochoreniu a prestali fajčiť. Takisto je potrebná kvôli mladej generácii, aby sa fajčeniu vyhýbala.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

V košických oceliarňach došlo k vážnemu pracovnému úrazu. Pracovník dodávateľskej firmy spadol z rebríka vo výške približne siedmich metrov. Na miesto okamžite smerovala posádka Rýchlej zdravotnej pomoci.

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od avizovaného rokovania o zvýšení tarify za cestovanie po odchod Mareka Bartánusa z HC Košice. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.