Chýba vám ODBORNOSŤ a OBJEKTÍVNOSŤ, odkazuje vedenie VVS po kritike od NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) podnikol kroky, ktoré hraničia s neprofesionalitou a zaváňajú značnou nekompetentnosťou. Opätovne sa im to podarilo v súvislosti s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS) a konkrétne jej dlhopisovým programom.
NEKOMPETENTNÝ NKÚ?
NKÚ sa rozhodol kritizovať VVS za jeho dlhopisový program bez akéhokoľvek predošlého osobného kontaktu alebo riadnej kontroly. Neurobil tak pritom prvýkrát. Ani teraz si úrad nevyžiadal od VVS žiadne informácie pred tým, ako sa rozhodol prezentovať svoju neopodstatnenú kritiku, ktorá môže navyše spôsobiť vodárenskej spoločnosti obrovské finančné škody.
V prípade rozpísanom nižšie sa jasne dokazuje, že NKÚ nebol buď dostatočne informovaný, alebo sa spoliehal len na veľakrát vyvrátené konšpirácie a tvrdenia. Je zrejmé, že úrad prišiel k záverom na základe dohadov a nedostatku dôkazov, čo vzbudzuje obavy o jeho schopnosti a kompetencii vykonávať svoje hodnotiace funkcie.
Vedenie VVS úradu preto posiela jasný odkaz: “Aj napriek skutočnosti, že aktivita Najvyššieho kontrolného úradu SR (ďalej aj ako NKÚ) je podľa nášho presvedčenia ultra vires, teda mimo rámec jeho oprávnení, privítali by sme ju, ak by dokument vypracovaný NKÚ niesol pečať odbornosti, komplexnosti a objektívnosti. NKÚ pri tvorbe svojej informácie pre členov ZMOS zjavne nesledoval ani jeden z týchto atribútov. Inak by si od VVS vyžiadal kompletnú transakčnú dokumentáciu Dlhopisového programu garantovaných výnosov v rozsahu približne 150 normostrán a nepoužíval by ako jediný zdroj informácií webovú stránku dlhopisového programu, ktorá v zásade pojednáva iba o emisii dlhopisov Voda Spieva I, čo je len jeden menší diel veľkej skladačky nášho dlhopisového programu.”
O ČO VLASTNE IDE?
Keď začiatkom júla 2023 spustila Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) predbežný úpis 20-ročných dlhopisov s názvom “Voda spieva”, spôsobilo to medzi akcionármi spoločnosti značný ošiaľ. Dlhopisy prinesú garantovaný ročný výnos vo výške 6 percent. K dispozícii sú akcionárom zo 770 miest a obcí na východnom Slovensku, ktorí ich môžu zaplatiť buď peniazmi, alebo dočasnou defacto výmenou vymeniť za svoje akcie vo vodárenskej spoločnosti.
Dočasná výmena akcií za dlhopisy prinesie doterajším akcionárom každoročne 16-krát viac peňazí ako doterajšie dividendy. A to je pre mnohé samosprávy v súčasnej dobe, kedy doslova zápasia o prežitie v snahe dosiahnuť čo najvyrovnanejší rozpočet, veľká šanca, ako prísť k slušným peniazom. Napríklad Košice, ktoré by svojou zámenou akcií za dlhopisy vodární mohli získať viac ako 1 milión eur ročne. Ak by mesto tento program využívalo počas 20 rokov, išlo by o impozantnú garantovanú sumu pre mestský rozpočet v hodnote zhruba 20 miliónov EUR. Navyše, ak by sa rozhodlo pre vyplatenie svojho podielu na desať rokov dopredu, budúci rok môžu Košice získať viac ako jedenásť miliónov do mestského rozpočtu, čo by veľmi pozitívne ovplyvnilo dianie v metropole východu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: KOMENTÁR: Polaček chce peniaze do rozpočtu, Gibóda ho sabotuje. Kto skutočne riadi mesto?
Ešte v júni 2023 Národná banka Slovenska (NBS) schválila prospekt Dlhopisov. Podľa predstavenstva VVS dáva posúdenie a schválenie prospektu NBS akcionárom istotu, že dostanú všetky potrebné informácie, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť pre investíciu do tohto dlhopisu.
KONŠPIRÁCIE A DOHADY
V súvislosti so vzniknutou situáciou sa pochopiteľne začali vynárať rôzne konšpirácie či nepravdy, ktoré VVS svojimi vyjadreniami okamžite vyvrátila. Aj napriek tomu prednedávnom Najvyšší kontrolný úrad vyjadril obavy, ktoré vychádzajú z úplne identických spomínaných konšpirácií. Tie sa týkajú údajnej hrozby privatizácie vodárenských spoločností, konkrétne Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Jeho výhrady sú spojené s dlhopisovým programom VVS, ktorý podľa NKÚ môže viesť k strate kontroly obcí nad týmito strategickými verejnými podnikmi. Žiadny takýto krok sa však absolútne nechystá, pretože to zo zákona nie je možné.
Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy upozornil, že v prípade naplnenia obáv NKÚ by obce a mestá na východe Slovenska stratili kontrolu nad spoločnosťou, ktorá im bola bezplatne odovzdaná štátom.
V reakcii na tieto obavy VVS tvrdí, že ich postupy sú v súlade so zákonom a že privatizácia spoločnosti nie je možná zo zákona. Všetky zmeny v spoločnosti podľa nich prebiehajú v súlade s rozhodnutiami akcionárov, ktorými sú mestá a obce.
NKÚ konkrétne kritizuje dlhopisový program VVS a tvrdí, že v prospekte dlhopisov chýbajú informácie o nárokoch obcí na vrátenie akcií (akcionárske práva). V reakcii na to VVS argumentuje: “Prospekt dlhopisu sa venuje výlučne emisii dlhopisov a nie predaju akcií, ktorý je záležitosťou obchodnej verejnej súťaže vyhlásenej obcami.” NKÚ tak zmiešava dve rozličné témy.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VVS, Klubu akcionárov VVS a ZMOS budú spolupracovať
NKÚ ďalej spochybňuje existenciu nároku na spätnú výmenu akcií zo strany obcí, čo VVS taktiež jednoducho vyvrátilo: “Právo na spätný prevod akcií (call opcia) je zahrnuté v dokumentácii týkajúcej sa predaja akcií a nie emisie dlhopisov.”
Slová kritiky zo strany NKÚ miestami až zaváňajú nepochopením celej problematiky. Dokazujú to opakujúce sa tvrdenia úradu o neexistencii nároku na výmenu akcií: “Prospekt dlhopisu jasne uvádza, že s dlhopismi nie sú spojené práva na ich výmenu za iné cenné papiere alebo predkupné práva na akcie,” vysvetľuje VVS. Vodárenská spoločnosť zároveň dodáva, že tieto práva sú relevantné len pri podmienenom zvýšení základného imania spoločnosti.
KONFLIKT ZÁUJMOV?
V otázke konfliktu záujmov NKÚ upozorňuje na možnosť, že akcionári emitenta môžu podniknúť kroky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť finančnú situáciu spoločnosti. Vodárne uvádzajú, že ide o štandardnú súčasť prospektov emitenta a neexistujú konkrétne obavy, že by akcionári mohli destabilizovať spoločnosť.
Kritika sa ušla aj Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá schválila prospekt dlhopisov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. “NBS schválila prospekt len ako dokument, ktorý spĺňa normy úplnosti, zrozumiteľnosti a konzistentnosti podľa legislatívy EÚ. Nejde o potvrdenie kvality dlhopisov alebo garanciu schopnosti emitenta plniť svoje záväzky,” reaguje VVS.
Na záver sa naskytá otázka, čo stojí za názorom a rozhodnutím NKÚ, keď sa javí, že odborníci potvrdzujú, že všetky postupy VVS sú zrejme v súlade so zákonom a informácie potrebné pre akcionárov sú zverejnené v komplexnej transakčnej dokumentácii a nie len v prospekte emitenta dlhopisov. Zdá sa, že NKÚ vytvára neodborný a zavádzajúci obraz celej situácie a že úrad pravdepodobne celej problematike dostatočne nerozumie.
Odporúčané články
Letecká spoločnosť Ryanair oznámila výrazné zvýšenie kapacity na viacerých trasách s odletom z Košíc. Táto novinka poteší najmä tých, ktorí plánujú cestovať do hlavného mesta Českej republiky.
Obyvateľov bytových domov na Čínskej ulici 7-9 v Košiciach čakajú od pondelka, 16. septembra 2024, stavebné práce súvisiace s výstavbou polopodzemného kontajneroviska.
Celovečerný dokument od košického režiséra Dominika Bariho, ktorý nazerá do tajov slovenskej autičkárskej mafie, má za sebou svoje prvé premietanie za účasti známych osobností z kultúrneho prostredia. Už túto sobotu 5. októbra sa však bude konať verejná premiéra v kine Úsmev. Ujsť by si ju určite nemal žiadny milovník filmov z prostredia organizovaného zločinu.