Chystáte sa na cintorín? TAKTO jednoducho môžete znížiť svoj odpad
Sviatok všetkých svätých ako aj návšteva hrobov či spomínanie na blízkych zosnulých sa nezadržateľne blížia. Tento sviatok je zaiste spätý aj s čistením a skrášlením hrobov zosnulých. Mnoho ľudí aj napriek narastajúcemu “eko trendu” stále využíva umelé vence, nové sklenené svietniky či iné plastové ozdoby, ktoré by sa určite dali nahradiť inou alternatívou, poprípade by sa dali zredukovať úplne. To, či chodíte každý rok na hroby s novými plastovými vencami alebo si pamiatku na zosnulých ctíte minútami ticha, necháme na vašom zvážení. V tomto článku vám však prinášame tipy, ako sa na cintorínoch správať viac ekologicky.
Najlepším odpadom je určite odpad, ktorý nevznikne, ale čo robiť s odpadom, ktorý už existuje? Odpoveďou je triedenie. Podľa dostupných informácií na oficiálnej stránke mesta Košice, je na Verejnom cintoríne zavedený separovaný zber odpadu. Avšak aj napriek tejto skutočnosti, návštevníci často triedia odpad zlým spôsobom, pričom sa efektivita spomínaných nádob znižuje.
,,Pri separovaní vidíme ešte rezervy. V nádobách na bioodpad nachádzame kahance, umelé kvety, ale aj kusy kameňa a betónu. V tomto prípade je to o zodpovednosti ľudí, keďže vedľa nádob na bioodpad sú aj nádoby na komunálny odpad. Pri silnom znečistení bioodpadu nekompostovateľnými zložkami je už separácia problematická a náročná. Ideálny stav by bol, keby ľudia odstránili pri črepníkových rastlinách plastové črepníky a pri rezaných živých kvetoch by ich oddelili od nekompostovateľných ozdôb, a takto vytriedený odpad by vhodili do správnych nádob,” vyjadril sa Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou SMsZ.
Veľké percento odpadu na cintorínoch tvorí najmä bioodpad – kvety, pričom sú však často dozdobené plastovými dekoráciami. ,,Chceli by sme apelovať aj na ľudí, aby pri výbere výzdoby hrobov mysleli viac na ekológiu,” doplnil Peter Sasák.
Ako sa na cintorínoch správať ekologicky sa dočítate na druhej strane.
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.