Čierny deň pre slovenskú opozíciu, v parlamente im neprešiel takmer žiadny zákon
V utorok (27. februára) sa v Národnej rade Slovenskej republiky odohralo viacero hlasovaní, ktoré sa pre opozičné poslanecké kluby Slovensko, Za ľudí a KÚ, ako aj SaS a PS, ukázali ako výrazne neúspešné. Napriek niekoľkým snahám o legislatívne zmeny ostali ich návrhy odmietnuté, čo signalizuje významnú porážku a prekážku v ich snahe ovplyvniť smerovanie krajiny v rôznych oblastiach, od ľudských práv, cez zdravotníctvo, až po justíciu.
ŠTÁTNY SVIATOK IM NEPREŠIEL
Prvým z mnohých neúspechov bola snaha opozície presadiť zavedenie nového štátneho sviatku – Dňa zápasu za ľudské práva, pripadajúceho na 25. marca, kedy je výročie Sviečkovej manifestácie z roku 1988. Tento návrh mal posilniť povedomie o totalitných obdobiach v slovenskej histórii, no parlament ho odmietol.
LEGISLATÍVNE NÁVRHY TAKTIEŽ BEZ ÚSPECHU
Opozícia neuspela ani s návrhom zákona o preukazovaní pôvodu príjmov a majetku a s dvoma novelami rokovacieho poriadku, ktoré mali zlepšiť spoluprácu parlamentu a vlády pri záväzných stanoviskách voči legislatívnym aktom EÚ. Tieto návrhy mali zvýšiť efektivitu boja proti nelegálnemu majetku a zlepšiť legislatívny proces v kontexte EÚ, avšak nenašli dostatočnú podporu.
REFORMA ZDRAVOTNÍCTVA A ODŠKODNENIE STERILIZOVANÝCH OSÔB
V oblasti zdravotníctva poslanci nezískali podporu pre návrhy, ktoré mali upraviť právo maloletých pacientov a rozšíriť okruh subjektov, schopných zamestnávať rezidentov. Nepodarilo sa ani presadiť jednorazové finančné odškodnenie pre osoby sterilizované v rozpore s právom, čo poukazuje na nedostatočnú ochranu niektorých obetí nespravodlivých praktík.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Šutaj Eštok je jednoznačne najväčší GURMÁN medzi ministrami: Na TOMTO si pochutnával v Prahe (FOTO)
Zahraničnopolitická agenda tiež zostala nezmenená, keď Národná rada odmietla odsúdiť vývoz balistických rakiet z KĽDR a ich použitie Ruskom proti Ukrajine. Rovnako, návrhy uznesení odsudzujúce porušovanie základných práv a diskrimináciu, či už v kontexte členstva SR v NATO, alebo v reakcii na medzinárodné konflikty, boli zamietnuté.
PRÁVNE A JUSTIČNÉ REFORMY BEZ PODPORY
Napokon, opoziční poslanci neuspeli ani s návrhmi na úpravu Trestného poriadku, konkrétne paragrafu 363 a disciplinárneho poriadku Najvyššieho správneho súdu SR. Tieto návrhy mali zlepšiť právny rámec a zamedziť zneužívaniu právomocí, no ich zamietnutie udržuje status quo.
Odporúčané články
Strana Hlas-SD nesúhlasí s tým, ako sa liberálni a progresívni politici správajú k seniorom, čím podľa nich prispievajú k oslabeniu úcty voči starším občanom. V spoločnom vyhlásení s Jednotou dôchodcov na Slovensku zdôraznili, že dôchodcovia si zaslúžia rešpekt od celej spoločnosti.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.