Čína otvorila severnú časť Mount Everestu pre horolezcov, musia mať negatívny test a dodržiavať odstupy
Všetci horolezci musia byť z častí Číny, kde je riziko nákazy koronavírusom nízke.
Čína otvorila severnú stranu Mount Everestu pre necelé štyri desiatky horolezcov, ktorí musia absolvovať testy na koronavírus a pri zdolávaní najvyššieho vrchu sveta dodržiavať odstup.
Tridsaťosem ľudí, ktorí dostali v Číne povolenie, musia prísť z častí Číny, kde je nízke riziko nákazy a musia mať pred výstupom dobrý zdravotný stav, informovali štátne médiá. Horolezci si musia pravidelne merať teplotu, používať kyslíkové fľaše a dodržiavať odstup štyri metre od ďalších horolezcov. Pred výstupom dostanú tvárové masky, teplomery a dezinfekciu.
Potrebná je registrácia
Šéf úradu, ktorý dohliada na čínske horolezecké operácie, Nyima Tsering uviedol, že s Nepálom prekonzultujú horolezecké harmonogramy z južnej, nepálskej, strany, aby sa skupiny horolezcov nestretli. Ľudia, ktorí nie sú registrovaní na výstup na čínskej strane, majú prísny zákaz tam ísť.
Čína aj Nepál vlani pre pandémiu uzavreli Mount Everest pre zahraničných horolezcov. Pandemickú prestávku vlani Čína využila na upratovanie a zniesla okolo šesť ton odpadu. V tejto sezóne však napriek rastúcemu počtu infekcií koronavírusom Nepál povolil zahraničných horolezcov a najmenej jeden – Nór – minulý mesiac potvrdil, že sa nakazil.
Nepálski horolezeckí predstavitelia popreli prepuknutie koronavírusu na hore, pričom sa odvolávali na výškovú chorobu a ďalšie problémy, ktoré sú pre dané prostredie bežné.
Nepál zastavil všetky lety
Nepál sa potýka s nárastom infekcií a tento týždeň v rámci prísneho lockdownu v hlavnom meste a ďalších veľkých mestách zastavil všetky lety. Naopak Čína, kde sa ochorenie COVID-19 po prvý raz objavilo, má domáci prenos vírusu zväčša pod kontrolou, no udržiava opatrenia ako zdravotné kontroly a tiež je na pozore pred importovanými prípadmi koronavírusu.
V roku 2019 zdolávalo Mount Everest zo severnej strany 362 horolezcov, z toho 241 sa dostalo na vrchol. Z nepálskej strany vystúpilo na horu o trochu viac ľudí, uvádza agentúra AP.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)