Cirkev: Nevieme si s tým poradiť!
O vlečúcom sa probléme priamo v centre Košíc sme už našich čitateľov informovali. S bezohľadnosťou, pravdepodobne bezdomovcov, ktorí vykonávajú potrebu vo výklenku na bočnej strane Kaplnky sv. Michala v blízkosti Dómu svätej Alžbety, si však nikto nevie rady.
Budova patrí Farnosti sv. Alžbety, ktorá ju zároveň spravuje. “Spomínaná situácia i nás veľmi vyrušuje. A aj my máme podobnú otázku: môže s tým niekto niečo urobiť? Ide o problém, následkom ktorého je sčasti znečistená i národná kultúrna pamiatka Kaplnka sv. Michala. Keďže ide o verejné priestranstvo a majetok mesta, ktoré nemá kamerový systém, ani my si s tým nevieme poradiť,” reagoval pre košice:dnes správca farnosti. Faktom ale je, že pozemok bezprostredne pri kaplnke patrí práve farnosti.
Problém nevie vyriešiť ani mesto. Z magistrátu nám oznámili, že napríklad spoločnosť KOSIT by priestor mohla vypratávať, no len na základe komerčnej objednávky, takže majiteľ – teda Farnosť sv. Alžbety – by za to musel platiť.
Mestská polícia zasa poukazuje na faktickú nemožnosť rázne zatočiť s ľuďmi, ktorých reálne nemá ako na základe platnej legislatívy sankcionovať. Napriek tomu však v piatok bol výklenok, ktorý inokedy páchne po výkaloch, uprataný. Nie nadlho. Už dnes dopoludnia sme tam opäť videli “pozostatky” neprispôsobivých ľudí.
Kým sa nenájde účinný mechanizmus, ako miesto, ktoré je mimo dosahu kamerového systému, ale v bezprostrednej blízkosti najnavštevovanejších košických pamiatok, uchrániť pred ľudskou bezohľadnosťou, mesto sa tejto hanby nezbaví.
Foto: TASR
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.