Čísla sú alarmujúce! Skúsenosť s ONLINE šikanou má štvrtina detí vo veku 9 až 17 rokov
Takmer štvrtina detí vo veku od 9 do 17 rokov má skúsenosť so šikanovaním, pričom dievčatá boli obeťou šikanovania častejšie ako chlapci. Vyplýva to z výskumu, ktorý sa realizoval pod vedením Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.
Výskum bol zameraný na prežívanie a správane detí a mládeže na Slovensku za rok 2022. Výskum priniesol odhalenie informácií o tom, ako deti a mladí ľudia trávia svoj voľný čas, či majú skúsenosti s užívaním návykových látok, spôsoby komunikácie na internete, a tiež to, akým obsahom sú vystavovaní.
Ako uvádza MPSVaR SR, 45 percent detí a dospievajúcich má skúsenosť s legálnymi návykovými látkami a energetickými nápojmi. S alkoholom má skúsenosti 29 percent, s elektronickými cigaretami 14 percent a so žuvacím tabakom desať percent. Deti a dospievajúci majú skúsenosti aj s nelegálnymi návykovými látkami. Šesť percent z respondentov má skúsenosti s marihuanou, dve percentá s extázou, jedno percento s pervitínom a dve percentá s inými drogami.
Druhou častou témou nebezpečných obsahov sú návody na schudnutie, vrátane stránok propagujúce anorexiu a bulímiu. Výsledky výskumu hovoria o tom, že u 0,5 percenta 11 až 17-ročných smeruje nadmerné používanie používanie internetu k rozvoju závislosti, pričom tieto osoby majú častejšie emocionálne problémy, problémy s pozornosťou alebo s depresívnou náladou a sociálnou fóbiou.
Výskum ukazuje, že takmer štvrtina detí vo veku deväť až 17 rokov má skúsenosti so šikanovaním. Dievčatá boli obeťami častejšie ako chlapci. Výskyt šikanovania v porovnaní s rokom 2021 klesol, narástol ale počet obetí, ktoré sa so šikanou stretávajú denne.
Až 52 percent osôb vo veku 11 až 17 rokov malo v priebehu posledného roku skúsenosti so sexuálnymi obsahmi. Oproti minulému roku to predstavuje pokles o 9 percent. Takúto skúsenosť majú častejšie chlapci ako dievčatá, pričom frekvencia stúpa s vekom. Výskumy hovoria, že 74 percent mladých vo veku 15-17 rokov mali takúto skúsenosť.
Negatívnym zistením, ktorý vyplynul z výskumu je pokles pocitu šťastia a životnej spokojnosti. „Zhruba dve tretiny detí a dospievajúcich vo vzťahu k vojne na Ukrajine prežívajú hnev, smútok a strach,” uviedlo MPSVaR SR a spresňuje, že 44 percent respondentov prežíva hnev, 39 percent smútok a 17 percent strach.
Zdroj: SITA mt, kv
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.