Čo je domáca karanténa
Talianska vláda v nedeľu (8. 3.) prijala výrazné karanténne opatrenia. Úplne uzavrela celý región Lombardie a ďalších 14 provincií v regiónoch Emilia Romagna, Benátsko a Piemont.
V nedeľu bolo podľa oficiálnych štatistík v Taliansku infikovaných 7 375, z ktorých 366 zomrelo.
Hlavný hygienik, ale aj Ústredný krízový štáb SR odporúča všetkým ľuďom, ktorí boli v ostatných dňoch či týždňoch v Taliansku alebo v Číne, aby sledovali svoj zdravotný stav. Náhly nástup horúčky, kašľa, bolesti hrdla či dýchavičnosti by mali okamžite oznámiť telefonicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi a následne by sa mali podrobiť odberu biologického materiálu.
Izolácia
Dôležité je zostať v domácej izolácii, zdržať sa akýchkoľvek kontaktov a návštev všetkých kultúrnych, spoločenských, športových alebo iných hromadných podujatí. Taktiež by nemali cestovať a ani ich deti by nemali chodiť do školy. Samozrejme by nemali chodiť ani do práce a využiť napr. home office.
Ľudia v domácej karanténe by mali mať k dispozícii vlastnú izbu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že kontakt s nakazenou osobou by musel byť dlhší ako 15 minút pri vzdialenosti menšej ako 1,5 metra, aby došlo k nákaze.
U niektorých ľudí je však priebeh ochorenia veľmi mierny, alebo chorý je iba prenášač vírusu a nemá žiadne iné príznaky. Aj takíto ľudia by však mali zostať doma. Nemali by ani venčiť psa, ak ho majú v domácnosti.
Potrebné nákupy je možné si zabezpečiť buď cez donáškovú službu alebo prostredníctvom zdravého príbuzného. Nákup je však potrebné nechať pred dverami. Platiť môžete prevodom na účet.
Čítajte aj:
- V Šaci hospitalizovali muža s podozrením na koronavírus
- Koronavírus mení naše každodenné životy
- Lekárska fakulta zakázala praktické cvičenia
- Na Slovensku sú ďalšie dva potvrdené prípady koronavírusu
- Mesto Košice v rámci prevencie pred koronavírusom pozastavilo svoje podujatia
[ad][/ad]
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.