Čo majú robiť Slováci žijúci v Maďarsku, ktorí u nás nie sú zamestnaní? Cez hranicu ich nepustia…
Slovenskí občania, ktorí bývajú za maďarskými hranicami, sa od dnešného dňa opäť môžu dostať na Slovensko. Ale len tí, ktorí tu sú zamestnaní a vedia sa preukázať príslušným potvrdením.
Po tom, čo Maďarsko uzavrelo hranice, sa slovenská ministerka vnútra Denisa Saková dohodla s maďarským kolegom, že umožnia prekročenie hraníc ľuďom, ktorí dennodenne dochádzajú do zamestnania na druhej strane. Musia sa však preukázať potvrdením od zamestnávateľa. A ako sa hneď v prvý deň ukázalo, maďarskí pohraničníci to berú naozaj vážne.
[ad][/ad]Neúprosní pohraničníci
Presvedčila sa o tom Košičanka Jarmila Friczká, ktorá býva už niekoľko rokov v obci Hidásnémeti niekoľko kilometrov za slovensko-maďarskou hranicou.
„Keď som prechádzala hranice, tak ma maďarskí policajti nechceli pustiť. Potvrdenie od zamestnávateľa totiž podľa nich musí byť aj v maďarčine, inak mu nerozumejú. Dosť ma to zamrzelo. Nakoniec ma síce pustili, ale upozornili ma, aby som si vybavila preklad do maďarčiny, inak sa cez hranice nedostanem. Tak to bolo prvé, čo som v práci urobila. Keď som sa vracala popoludní, tak ma pustili bez problémov, ale len s potvrdením v maďarčine,“ hovorí J. Friczká, ktorá síce v Košiciach pracuje, ale okrem toho sa ešte stará o chorú matku.
Len za prácou
Za hranicami však žijú aj ľudia, ktorí nie sú na Slovensku zamestnaní, napríklad dôchodcovia. Majú však svoje peniaze v slovenských bankách, alebo sú poistení v slovenskej zdravotnej poisťovni a môže sa stať, že budú potrebovať niečo vybaviť. Ďalší sa zasa starajú napríklad o rodičov, či iných príbuzných odkázaných na pomoc. Vyzerá to tak, že majú smolu.
„Dohoda s Maďarskom umožňuje chodiť cez hranice len za prácou, do zamestnania. My nemôžeme nijako ovplyvniť rozhodnutia maďarských štátnych orgánov. Spomínaní občania si musia nejako pomôcť sami, napríklad pri pomoci starším a chorým príbuzným cez starostov, známych alebo charitatívne organizácie,“ dozvedeli sme sa z tlačového odboru ministerstva vnútra.
[article slug=”kosicania-sa-z-madarska-nevedeli-dostat-do-prace”][/article] [article slug=”stale-styria-nakazeni-v-kosiciach-nemocnice-sa-maju-pripravit-na-pandemiu”][/article] [ad2][/ad2]Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.