Čo môžu vodiči a chodci urobiť preto, aby sa vyhli nebezpečnému stretu?
V posledných dňoch Košičanmi otriasla správa o chodcovi, ktorý podľahol zraneniam spôsobeným stretom s autom na Slaneckej ceste. Mestská časť Košice – Nad Jazerom na svojom facebookovom profile zverejnila status, v ktorom apeluje na bezpečnosť a pripomína dve dôležité veci.
K stretu medzi chodcami a automobilmi môže dochádzať kvôli rôznym situáciám na cestách či chodníkoch. Medzi príčiny patria nielen slabo osvetlené cesty a priechody pre chodcov ale aj znížená viditeľnosť, neprimeraná rýchlosť či tmavé oblečenie bez reflexných prvkov. Práve preto, aby nedošlo k nebezpečným situáciám je možné urobiť niekoľko preventívnych krokov.
Chodec nemá vždy prednosť
“Zo zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke vyplýva, že chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť,” uvádza v statuse Mestská časť – Nad Jazerom. Chodec sa pred vstupom na priechod pre chodcov musí uistiť, že je bezpečné naň vstúpiť a rovnako musí brať ohľad aj na prichádzajúce vozidlá, ktoré nemusia prichádzať jednotlivo ale v skupinách.
Technické hľadisko poukazuje na nemožnosť absolútnej prednosti chodcov. Vodič chodca zaregistruje za 1.5 sekundy, čo predstavuje až 14 prejdených metrov pri rýchlosti 50 km/h. V takejto rýchlosti potrebuje automobil cca ďalších 14 metrov na úplne zastavenie. “Aj ako malých nás učili, pozri sa vpravo, vľavo a potom prejdi,” pripomína sa v statuse.
Reflexné predmety znižujú riziko
Nosenie reflexných prvkov dokáže byť nesmierne nápomocné v hmle, daždi ale aj v tme či pri hustom snežení. Práve preto polícia neustále apeluje na chodcov, aby na toto pravidlo nosenia reflexných prvkov nezabúdali. “Podľa zákona o cestnej premávke majú chodci povinnosť označovať sa aspoň jedným reflexným prvkom pri zníženej viditeľnosti v obci (obec je aj mesto) aj mimo obce, aby boli pre vodiča viditeľní. Za nedodržanie nariadenia hrozí pokuta až 50 euro,” upozorňuje v statuse sídlisko.
Vodiči spravidla dokážu chodcov v tmavom oblečení pri zníženej viditeľnosti zaregistrovať neskoro, a teda nemajú dostatok času na správnu reakciu. Ak si chodec umiestni reflexný prvok na miesto, kde ho má vodič možnosť vidieť, je pre neho viditeľný už zo vzdialenosti 200 metrov.
Najmenší Košičania už ovládadajú pravidlá cestnej premávky
Polícia Slovenskej republiky v Košickom kraji dbá na to, aby aj deti na základných školách boli oboznámené o tom, ako sa správať na ceste. Malí Košičania ukázali svoju šikovnosť a vedomosti, a preto si vyslúžili pochvalu: “Žiaci boli veľmi šikovní, pravidlá cestnej premávky už ovládajú perfektne, preto boli policajtkou pochválení a odmenení,” uviedla polícia na svojom Facebooku.
(VT)
Odporúčané články
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.