Čo to je long covid a aké sú jeho príznaky?
Príznaky ochorenia Covid-19 u väčšiny nakazených rýchlo pominú a ochorenie prekonajú do dvoch týždňov. Niektorí ľudia však trpia long covidom, kedy majú príznaky viac ako štyri týždne. Trvať môžu však aj rok. Long covid sa neobjavuje len u ľudí, ktorí mali ťažší priebeh ochorenia, ale aj u tých s miernymi príznakmi.
Long covid je postihnutie alebo súhrn príznakov, ktoré po ochorení pretrvávajú dlhšiu dobu, týždne alebo až mesiace. Dlhodobými problémami môžu trpieť aj tí, ktorí počas ochorenia Covid-19 nemali žiadne príznaky. Vylúčiť sa nedajú ani trvalé následky. Koronavírus môže pľúca, srdce, obličky, pečen či mozog poškodiť natrvalo. Podľa Národného portálu zdravia existujú teórie, ktoré hovoria o uspatých fragmentoch vírusu, ktoré v tele po ochorení ostali. Tie sa môžu časom reaktivovať rovnako ako pri vírusoch Herpes simplex či Varicella zoster.
Ako rozpoznať long covid? Medzi príznaky patrí extrémna únava, dýchavičnosť, problémy so spánkom, bolesti hlavy či hrdla, svalov a kĺbov, búšenie srdca, vysoký krvný tlak alebo bolesť na hrudníku, závraty, vypadávanie vlasov, kožné problémy, pretrvávajúci kašeľ, strata čuchu a chuti, nevoľnosť, hnačky alebo bolesti žalúdka, zvýšená teplota. Zaznamenať môžete aj problémy s pamäťou či koncentráciou. Ľudia, ktorí majú long covid, môžu trpieť aj psychickými problémami, napríklad úzkosťou či depresiou.
Na zistenie long covidu neexistuje žiaden odpoved. Ľudia, u ktorých budú tieto príznaky pretrvávať dlho budú pravdepodobne najskôr testovaní na iné ochorenia. V prípade, že sa nepotvrdia, bude im diagnostikovaný long covid. BBC však uvádza, že v budúcnosti je možná existencia krvných testov na odhalenie long covidu.
NPZ uvádza, že riziko long covidu narastá s vekom. Long covid oveľa častejšie postihuje ženy ako mužov. Ohrození sú aj ľudia, ktorí trpia nadváhou alebo obezitou a fajčiari.
Zdroj: (ZL)
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.