Čo urobiť pred odchodom na dovolenku či v prípade, že v zahraničí stratíte doklady?
Čo urobiť ešte pred dovolenkou?
Dom alebo byt si pred odchodom nezabudnite zabezpečiť kvalitnými mechanickými prostriedkami, ako sú kvalitné okná, dvere a zámky, mreže, zosilňujúce fólie na sklenené časti dverí či okien, bezpečnostné sklá a elektronické zabezpečovacie systémy. Základným opatrením je aj vytvorenie zdania, že sa vo vašom príbytku stále niekto nachádza. Využiť môžete elektronické spínacie zariadenia, ktoré na určitý čas rozsvietia svetlá alebo zapnú televízor či rádio. Svoju nehnuteľnosť môžete pripojiť aj na Pult centralizovanej ochrany Policajného zboru.
Pred tým ako odídete na dovolenku, sa ubezpečte, že ste dôkladne zamkli dvere a zatvorili všetky okná. Zabudnite na nechávanie kľúčov na dohovorených miestach pod rohožkou alebo v kvetináči. Kľúče na takýchto miestach nikdy nenechávajte, pretože zlodej ich vždy nájde. Ak to je možné, zabezpečte byt alebo dom zabezpečovacím zariadením. Ak ste sa presťahovali do nového, okamžite vymeňte zámky dverí. Na schránky, zvončeky či dvere uvádzajte priezvisko v množnom čísle a vyvarujte sa akademickým titulom. Nechváľte sa nadštandardnými majetkovými pomermi či odchodom na dovolenku na sociálnych sieťach. V dome nikdy nenechávajte väčšiu finančnú hotovosť. Posledný krok, ktorý môžete urobiť je zapísať si výrobné čísla drahej elektroniky a iných cenností. V prípade krádeže polícii pomôžu pri ich vyhľadávaní a identifikovaní.
Pred odchodom na dovolenku myslite aj na základné veci ako je utiahnutie kohútikov a vypnutie vody. Skontrolujte aj všetky elektronické spotrebiče a vytiahnite ich z elektrickej zásuvky. Nezabudnite ani na vypnutie bojlera či klimatizácie.
Ak cestujete na dovolenku, ale auto nechávate doma, odporúča sa ho zaparkovať na bezpečnom mieste. Najideálnejším miestom je garáž, dvor za oplotením či súkromný pozemok u známych. Autá pred odchodom nechávajte na miestach, kde budú pod kontrolou, čím sa zníži riziko krádeže a vlámania. V prípade, že takúto možnosť nemáte, polícia Slovenskej republiky odporúča zaparkovať vozidlo na frekventovanom mieste, kde dochádza k veľkému pohybu ľudí. Výbornou voľbou je zaparkovať pod lampou pouličného osvetlenia alebo na mieste, ktoré je chránené monitorovacím systémom obce.
Zdroj: (Polícia Slovenskej republiky, ZL)
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.