Čo znamenajú jednotlivé signály sirén a čo robiť po ich zaznení?
Aj napriek tomu, že Slovensku momentálne podľa prezidentky Zuzany Čaputovej nehrozí žiadne vojnové nebezpečenstvo v súvislosti s vojnou na Ukrajine, by obyvatelia mali vedieť, čo znamenajú jednotlivé druhy sirén a čo robiť po ich zaznení.
Každý druhý piatok v kalendárnom mesiaci o 12-tej hodine dochádza k preskúšaniu prevádzkyschopnosti systémov varovania dvojminútovým stálym tónom sirén. Na skúšky sirén sú obyvatelia spravidla informovaní. Čo v prípade, ak siréna zaznie mimo preskúšania?
Jedno z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany je varovanie obyvateľstva. To sa vykonáva varovnými signálmi sirén. Signály sirén sú často dopĺňané hovorenou informáciou, ktorá je vysielaná prostredníctvom rozhlasu, televízie či hlásenia z obecného alebo mestského rozhlasu.
Ak siréna zaznie mimo preskúšania, znamená to nejaké nebezpečenstvo. Signály sirén upozorňujú na to, že môže dôjsť alebo už došlo k mimoriadnej udalosti. O aké nebezpečenstvo ide, vedia obyvatelia zistiť podľa tónu a signálu a jeho dĺžky. Hovorená informácia, ktorá môže signál sirén dopĺňať, obsahuje deň a hodinu vzniku alebo ukončenia ohrozenia, údaje o zdroji a druhu ohrozenia, údaje o veľkosti ohrozeného územia a pokyny, čo majú obyvatelia robiť.
Tóny sirén
Poznáme 3 tóny sirén, ktoré upozorňujú obyvateľstvo na akési nebezpečenstvo alebo koniec ohrozenia. Všeobecné ohrozenie je oznámené dvojminútovým kolísavým tónom sirén. Upozorňuje na ohrozenie alebo vznik mimoriadnej udalosti. Šesťminútový stály tón sirén upozorňuje na ohrozenie vodou. Na koniec ohrozenia upozorňuje dvojminútový stály tón sirén, ktorý sa neopakuje.
Čo robiť po zaznení sirény?
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na svojej stránke odporúča postup, čo robiť po tom, ako zaznie siréna.
Prvá vec, ktorú by mali obyvatelia po zaznení sirén urobiť, je ukryť sa do bezpečia. Ak sa nachádzate mimo budovu, mali by ste okamžite vyhľadať úkryt alebo vstup do najbližšej budovy. V prípade, že sa nachádzate doma, nemali by ste opúšťať svoj byt či dom a zhromaždiť celú rodinu. Ak sa vaše deti nachádzajú v škole, nesnažte sa ich vyzdvihnúť. O vaše deti sa v prípade zaznenia signálu sirén postarajú v škole. Ak zaznie siréna v čase, keď sa nachádzate v aute, mali by ste zaparkovať a vyhľadať najbližšiu budovu, v ktorej sa môžete ukryť. Ak však zaznie varovný signál pre ohrozenie vodou, neukrývajte sa.
Po tom, ako vyhľadáte úkryt, vytvorte izolovaný priestor – zatvorte okná a dvere. Odstaviť by ste mali aj klimatizáciu a všetky netesnosti prelepiť páskou alebo utesniť.
Posledným krokom je zapnutie rádia alebo televízie. Po zaznení signálu sirény sledujte televíziu alebo rozhlas a riaďte sa pokynmi, ktoré zaznejú. Z vysielania sa dozviete, o akú mimoriadnu udalosť ide, čo sa deje, prečo došlo k spusteniu sirény a čo bude nasledovať. Keď dôjde k výpadku elektrického prúdu, použite rádioprijímač na batérie. Telefonovať by ste mali len v nevyhnutných prípadoch, aby ste nezaťažovali linky. Dôležité je nevolať zbytočne na čísla tiesňového volania.
(ZL)
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Námestie pred nákupným centrom Aupark v Košiciach sa od soboty 23. novembra premení na sviatočnú zónu plnú chutí, vôní a tradičnej vianočnej atmosféry. Vianočné food trucky, ktoré sa vracajú po roku, budú otvorené každý deň až do 23. decembra.