Čoraz viac Slovákov trpí duševnými problémami. Najhoršie je na tom VÝCHOD Slovenska
Počet pacientov psychiatrických ambulancií v minulom roku medziročne stúpol o viac ako 10 percent. Najviac hospitalizácií si vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.
Medziročný nárast o 4,5 %
Psychiatrické ambulancie na Slovensku v roku 2022 vykázali 1 milión 982-tisíc návštev pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 4,5 %. Celkovo lekári vyšetrili 417,5 tisíca osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast o 40,3 tisíca vyšetrených osôb, čo je medziročne viac o 10,7 %.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: BRUTÁLNY čin v rýchliku na východe Slovenska
Medziročný nárast počtu novodiagnostikovaných pacientov nastal najmä pri poruchách psychického vývinu, a to o 11,6 %, pri poruchách psychiky a správania zapríčinených užívaním psychoaktívnych látok o 10,7 % a pri schizofrénii, schizotypových poruchách a poruchách s bludmi o 10,6 %.
Najviac hospitalizácií bolo na východe a v Trenčianskom kraji
Psychiatrické oddelenia posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2022 zaznamenali takmer 40-tisíc hospitalizácií pacientov s duševnými poruchami a poruchami správania, čo je o 2 462 hospitalizácií viac ako v roku 2021. Najviac hospitalizácií si, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, vyžiadali poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu s počtom 10,6 tisíca hospitalizovaných osôb. Druhou najčastejšou skupinou diagnóz bola schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi s počtom 7 930 hospitalizovaných.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Po zrážke s vlakom zahynul bývalý brankár a tréner HC Košice
Po prepočte hospitalizácií na počet obyvateľov podľa pohlavia boli viac hospitalizovaní muži ako ženy. Z pohľadu sociálno-ekonomických ukazovateľov boli najčastejšie s psychiatrickou diagnózou hospitalizovaní slobodní muži a slobodné ženy. Najviac hospitalizácií pacientov s duševnými poruchami bolo v Košickom, Trenčianskom a Prešovskom kraji.
Zdroj: SITA (dim)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.