Čoskoro by mal byť známy návrh riešenia energetickej chudoby

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví plánuje už v septembri predložiť návrh riešenia energetickej chudoby na verejnú diskusiu. Regulátor v súčasnosti finalizuje analytický materiál, ktorého závery premietne aj do pripravovaného návrhu koncepcie na ochranu odberateľov pred energetickou chudobou.
„Počas septembra začneme návrh koncepcie spolu s podkladovým analytickým materiálom konzultovať s ďalšími inštitúciami štátnej a verejnej správy, a to vrátane ministerstiev financií, hospodárstva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny,“ priblížil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Návrh koncepcie plánuje ÚRSO dať na verejnú konzultáciu. Všetky vstupy z verejnej konzultácie následne vyhodnotí a primerane zapracuje. Takto sfinalizovaný návrh koncepcie počas jesene tohto roka zašle vláde SR. „Predpokladáme, že materiál bude obsahovať návrh definície energetickej chudoby, návrhy kvalifikačných kritérií, ktoré umožnia adresne identifikovať energeticky chudobných koncových odberateľov, ako aj návrhy konkrétnych nástrojov ochrany pred energetickou chudobou,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
ÚRSO bude podľa svojho šéfa naďalej pokračovať v dôslednej ochrane zraniteľných odberateľov v mantineloch platného regulačného rámca. „Téma ochrany spotrebiteľa je pre úrad v súčasnosti akútna aj s ohľadom na extrémny cenový vývoj na energetických komoditných trhoch. Vypracovanie kvalitného návrhu koncepcie boja proti energetickej chudobe vnímame ako jeden, nie však jediný kľúčový predpoklad a nástroj efektívnej a adresnej ochrany spotrebiteľa,“ konštatoval Juris.
Zdroj: SITA, md;qq
Odporúčané články

V týchto dňoch sa na prízemí Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 48 začala rekonštrukcia priestorov kancelárie prvého kontaktu za viac ako 55-tisíc eur, ktorej cieľom je skvalitniť služby pre občanov.

Súčasťou programu marcovej schôdze Národnej rady SR so začiatkom v utorok (14. 3.) o 13:00 bude aj návrh skupiny poslancov na čele s Annou Záborskou (OĽaNO) o pomoci tehotným ženám.

Prvé štyri stíhačky MiG-29 sú už na Ukrajine. Presun zrealizovali ukrajinskí piloti za pomoci slovenských vzdušných síl, ukrajinského personálu a ďalších zložiek, ktoré zabezpečili bezpečný presun a dokumentáciu.