COVID-19 stále trápi Slovákov! Hrozia celoplošné opatrenia?
Počas nasledujúceho obdobia očakáva Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení aj hospitalizácií, najmä v období tzv. chrípkovej sezóny, kedy ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné ochorenia, medzi ktoré patrí aj COVID-19.
Vírus SARS-CoV-2 zrušením plošných opatrení nezmizol. Nachádza sa na celom svete a naďalej u ľudí vyvoláva ochorenie. Výnimkou nie je ani Slovensko, o čom svedčí aj kontinuálny výskyt vírusu vo vyšetrovaných odpadových vodách v SR.
Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná u detí
V 44. kalendárnom týždni (30. 10. – 05. 11.) bolo hlásených 36 538 akútnych respiračných ochorení. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 12,4 %. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji. Počas 44. týždňa bolo spracovaných 447 prípadov ochorenia COVID-19. Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola za november najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť zaznamenaná u detí vo veku do jedného roka života.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čoraz viac Slovákov trpí duševnými problémami. Najhoršie je na tom VÝCHOD Slovenska
ÚVZ SR aktuálne neuvažuje o zavedení celoplošných opatrení: ,,V prevencii vzniku ochorení COVID-19 v súčasnosti preferujeme zodpovedný a proaktívny prístup občanov pri ochrane ich vlastného zdravia.”
Väčšina krajín zrušila verejno-zdravotné a sociálne opatrenia, a aj napriek pretrvávajúcej cirkulácii SARS-CoV-2 došlo k výraznému zníženiu hospitalizácií, pobytov na JIS a úmrtnosti vo všetkých vekových skupinách populácie. Podieľajú sa na tom viaceré faktory, vrátane nárastu imunity populácie voči infekcii, očkovania, včasnej diagnostiky a dostupnosti liečby COVID-19.
Ochráni nás očkovanie z minulého roka?
Tvorba ochrannej hladiny protilátok a jej pretrvávanie v organizme je individuálna, závisí od viacerých faktorov. Interval medzi posilňujúcimi dávkami alebo medzi prekonaním ochorenia a očkovaním sa vo všeobecnosti uvádza minimálne štyri mesiace. ,,Odporúčame posilňujúcu dávku približne v rovnakom čase ako očkovanie proti chrípke,” objasňuje hlavný hygienik Slovenskej republiky, Ján Mikas. Ako ďalej uvádza ÚVZ SR, zvýšenie ochrany pred závažným ochorením COVID-19 po podaní posilňujúcej dávky je najvhodnejšie pre ľudí s vyšším rizikom závažného ochorenia, t. j. starších dospelých a ľudí so zdravotnými rizikovými faktormi.
Ako sa môžeme chrániť?
Pred ochorením COVID-19 sa môžeme chrániť nielen prekrytím dýchacích ciest, ale aj ďalšími tipmi. Hlavný hygienik SR radí:
- Ruky si dôkladne umývajte po každom návrate domov či po príchode do práce, po ceste v hromadných prostriedkoch, pred a po návšteve lekára a nemocnice, pred konzumáciou jedla, po použití toalety…
- Myslite na dôkladnú hygienu rúk (umývanie mydlom a teplou vodou, použitie dezinfekčných prostriedkov na ruky na báze alkoholu) aj v domácom prostredí.
- Kašlite a kýchajte do jednorazovej hygienickej vreckovky, ktorú bezprostredne po použití zahoďte do koša a umyte si ruky.
- V komunite, kde sa ochorenie šíri, avšak rovnako aj počas chrípkovej sezóny, je vhodné obmedziť podávanie rúk a objímanie sa pri pozdrave.
- Pravidelne a nárazovo vetrajte.
- Podporte svoju obranyschopnosť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela.
- Dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl s dostatočným množstvom fyzickej aktivity a otužovanie.
- Obliekajte sa primerane počasiu.
Ak ste chorí, ostaňte doma
Nezabúdajte brať ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín populácie. Ak sa cítite chorý a nie je možné zostať doma, napríklad z dôvodu, že si potrebujete ísť pre lieky, dbajte na správne nosenie respirátora. V prípade ochorenia obmedzte kontakt aj so svojimi blízkymi, s ktorými žijete v jednej domácnosti. Napríklad sa zdržiavajte v najvyššej možnej miere v osobitnej miestnosti, pri kontakte s inými ľuďmi noste respirátor, nepoužívajte spoločné predmety (uteráky, príbory, taniere, poháre, atď). Pravidelne dôkladne vetrajte a dezinfikujte dotykové plochy.
Zdroj: ÚVZ SR, NM
Odporúčané články
S príchodom chladných dní sa aj košické fontány začínajú pripravovať na zimný spánok. Symbolické vypnutie Spievajúcej fontány na Hlavnej ulici prebehlo v nedeľu 20. októbra.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.