Ďalšia rana do rozpočtu mesta, Košice znova prehrali súd o pozemky pod U. S. Steelom
Už 23 rokov obec Sokoľany bojuje o to, aby sa do jej katastra vrátila časť pozemkov, na ktorých stojí oceliarenský podnik U. S. Steel Košice. S nimi by totiž prišli aj státisíce eur z daní z nehnuteľností, ktoré doteraz podnik platil mestu.
Začiatkom novembra Sokoľanom Najvyšší súd SR už tretíkrát spomínané pozemky s rozlohou približne 700 hektárov odklepol. Zatiaľ ich však po sérii súdnych rozhodnutí, odvolaní a sťažností stále nemá zapísané v katastri. V obci síce veria, že tentoraz už bude rozhodnutie konečné, definitívne sa však budú radovať až po zápise v katastri. Už dvakrát sa totiž stalo, že rozhodnutie NS SR zvrátil Ústavný súd.
[ad][/ad]„Zatiaľ sme ešte ani nedostali rozhodnutie Najvyššieho súdu, máme len mediálne známe informácie od jeho hovorkyne, takže je predčasné sa k veci definitívne vyjadrovať. Samozrejme sme všetci, občania aj poslanci obecného zastupiteľstva, presvedčení o tom, že pozemky našich predkov, ktoré v minulosti obrábali a na ktorých dnes stojí U. S. Steel, patria do katastrálneho územia Sokolian. Je len ťažko pochopiteľné, že 13 kilometrov vzdialené mesto sa neustále domáha ústavnými sťažnosťami práv, na ktoré z právneho ani morálneho hľadiska nemá nárok,“ tvrdí starosta Sokolian František Beregszászi.
Predčasné oslavy
Ak by sa pozemky stali oficiálne súčasťou Sokolian, rozpočet obce by vzrástol ročne o približne 700-tisíc eur. Toľko totiž činí daň z nehnuteľností podľa obecnej sadzby. A to je suma, ktorú Sokoľany už inkasovali od U. S. Steelu v rokoch 2009 až 2011, po rozhodnutí Najvyššieho súdu a zápise v katastri na list vlastníctva obce. V Sokoľanoch vtedy usporiadali honosné oslavy, na ktorých upiekli býčka. Vyrazili dokonca pamätné mince a pustili sa do výstavby kanalizácie, čistiarne odpadových vôd, rekonštruovali sa cesty, škola i obecný úrad.
Radosť však bola predčasná, mesto podalo sťažnosť na Ústavný súd a katastrálne hranice sa po jeho rozhodnutí opäť prekresľovali v prospech Košíc, kam od ruku 2012 znova putovali aj dane od oceliarov.
„Tieto prostriedky obci chýbajú. Kanalizácia totiž stále nie je dokončená, rovnako ako obecné komunikácie, zberný dvor, potrebujeme rozšíriť škôlku, postaviť telocvičňu. Peniaze z daní železiarenského podniku by sme mali kde zmysluplne využiť,“ hovorí starosta Beregszászi.
Či sa budú v prípade úspechu v spore domáhať Sokoľany spätne vrátenia daní od mesta, je podľa starostu zatiaľ otázne, musia sa poradiť s právnym zástupcom a potom to vedenie obce zváži.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Mesto aj oceliari sú zdržanliví
Primátor Košíc Jaroslav Polaček je podľa mediálnych vyjadrení stále presvedčený, že sporný pozemok, na ktorom stojí časť U. S. Steelu, by mal patriť mestu. Ak neuspeje, malo by to na dnes už aj tak veľmi napätý mestský rozpočet v kapitole príjmov negatívny vplyv. „Išlo by zhruba o sumu jeden a pol milióna eur, o ktorú by mesto prišlo,“ potvrdil nám hovorca Vladimír Fabian.
Podľa jeho slov sa na magistráte zatiaľ nerozhodli, ako budú v spore ďalej pokračovať. Zatiaľ totiž stále nedostali rozsudok a nepoznajú oficiálne zdôvodnenie rozhodnutia Najvyššieho súdu.
Opatrní vo vyjadreniach sú aj ľudia z vedenia U. S. Steelu. „Nie sme účastníkmi tohto sporu. Nebudeme ho preto ani komentovať,“ znie vyjadrenie hovorcu U. S. Steelu Jána Baču. Oceliarov sa však rozhodnutie týka, pretože sadzba daní v prípade obce a mesta je podstatne rozdielna. Za sporné pozemky by Sokoľanom platili zhruba 700-tisíc eur, mestu dvojnásobne viac – jeden a pol milióna eur.
[ad][/ad]Ďalšia sťažnosť na Ústavný súd?
Napriek tomu, že proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu nie je prípustné odvolanie, mesto sa ešte môže podľa právneho názoru košického advokáta Martina Friedricha pokúsiť o zvrátenie sporu.
„Ako neúspešná strana v zmysle posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR má právo podať sťažnosť na Ústavný súd v lehote dvoch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti spomínaného rozhodnutia. Aktuálne rozhodnutie Najvyššieho súdu v neprospech mesta je však právoplatné a vykonateľné, teda je záväzné tak pre mesto Košice ako aj pre obec Sokoľany. Súčasťou ústavnej sťažnosti môže byť návrh mesta Košice na povolenie odkladu vykonateľnosti napádaného rozhodnutia Najvyššieho súdu, avšak Ústavný súd tomuto návrhu nemusí vyhovieť,“ myslí si M. Friedrich.
Prízvukuje, že vzhľadom na históriu tohto procesu je veľmi ťažké predpovedať, ako rozhodne Ústavný súd. Ide o komplikovaný spor, v ktorého strede je nedbalosť a nedôslednosť vtedajších úradníkov.
Ani v prípade definitívneho úspechu by však podľa právnika nemali Sokoľany nárok na spätné vrátenie už vybratej dane.
„Pretože mesto aj obec vystupujú vo veci daní z nehnuteľností ako orgány verejnej moci, nemôžeme uvažovať o civilnoprávnom inštitúte vydania bezdôvodného obohatenia. Prekreslenie hraníc katastrálnych území na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu tak znamená vyriešenie tejto spornej otázky do budúcna, nie však spätne,“ tvrdí právnik.
[ad2][/ad2]Príčinou siahodlhých súdnych naťahovačiek obce Sokoľany s mestom Košice je rozhodnutie ešte komunistických úradníkov Okresného národného výboru Košice – vidiek z roku 1979. Tí po súhlase Miestneho národného výboru obce Hutníky (kde patrili katastrálne územia Sokolian a Bočiara) pričlenili časti územia k mestu Košice. Neskôr to potvrdil aj Krajský národný výbor a od začiatku roka 1981 bola zmena zapísaná v katastri.
V roku 1997 sa štrnásť obcí začalo na základe reštitučného zákona domáhať vrátenia svojho územia. Ich návrh bol však na katastri zamietnutý. Nevzdali sa jedine Sokoľany a začali sa svojich práv domáhať na súdoch. Argumentovali, že súhlas národného výboru v Hutníkoch sa pred rokmi týkal len pozemkov v katastri Bočiara, nie však Sokolian.
Dlhotrvajúci spor zamestnával roky úradníkov na katastri i všetky súdne inštancie od Okresného súdu Košice – okolie, cez Krajský súd v Košiciach, Najvyšší súd SR až po Ústavný súd SR.
Najvyšší súd rozhodol v roku 2009 a 2017 v prospech Sokolian. Ústavný súd rozhodnutia Najvyššieho súdu v rokoch 2010 a 2018 zrušil a vec vrátil späť na „kraj“.
V roku 2009 Najvyšší súd zastavil konanie vo veci, pretože mesto Košice nedodalo v potrebnej lehote dovolanie na Najvyšší súd proti rozsudku Krajského súdu. Ústavný súd v roku 2010 rozhodol, že bolo porušené právo mesta na súdnu ochranu.
Ústavný súd v roku 2018 rozhodol, že najvyšší súd sa dostatočne nevysporiadal so skutočnosťou, či pri pričlenení katastra obce Hutníky do okresu Košice-mesto bola vyjadrená dostatočne vôľa obyvateľov obce Hutníky vrátane Sokolian. Podľa neho bolo porušené právo mesta na spravodlivé súdne konanie.
Ani v jednom, ani v druhom prípade Ústavný súd nerozhodoval o merite veci.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.