Ďalšia rana pre magistrát! Musí vrátiť 14,5 milióna eur
Aktualizované. Košický magistrát stíha v súvislosti s eurofondmi jedna pohroma za druhou. Aktuálne musí riešiť vrátenie 14 a pol milióna eur!
Stavba Modernizácia električkových tratí (MET) prebieha už od novembra 2016 na základe schváleného projektu. Podpísaná zmluva o dielo obsahovala obstarávaciu sumu vrátane DPH.
„V minulom roku sme dostali oznámenie, že rozhodnutím Európskej komisie bolo mestu pozastavené čerpanie výdavkov na DPH, takže nám boli krátené zdroje na MET vo výške 20 percent. Musíme vrátiť financie aj zo starších žiadostí, kedy bola DPH mestu Košice regulárne preplatená,“ vysvetľuje hovorkyňa Linda Šnajdárová. Dodala, že EÚ zmenila pravidlá počas programovacieho obdobia, keď už financie čerpali.
O pomoc žiadajú ministerstvo
Pre mesto to znamená, že muselo požiadať o výpomoc vo výške 14,5 milióna eur ministerstvo financií, ktorú by malo dostať do konca februára. Jej splatnosť by mala byť do konca roka 2019. „Zmena pravidiel sa týka aj Bratislavy, pre ktorú to znamená dodatočné náklady 76 miliónov eur. Podpredseda slovenskej vlády už rokuje s Európskou komisiou, aby bola DPH v tomto programovacom období uznaná,“ dodáva Šnajdárová.
[ad][/ad]Opäť poslancov neinformovali
Viacerí opoziční mestskí poslanci posielajú primátorovi Richardovi Rašimu list, v ktorom ho žiadajú o osobné stretnutie k spomínanému problému. „Okrem všetkých potrebných dokladov, ktoré chceme vidieť, žiadame aj o vysvetlenie, prečo sa o tom mestskí poslanci dozvedajú až teraz, keď mesto o probléme vedelo už na jar minulého roka,“ povedal nám poslanec Jaroslav Polaček (nezávislý).
Podľa hovorkyne magistrát zatiaľ neinformoval zastupiteľstvo, lebo problematika bola niekoľko mesiacov otvorená a riešená na úrovni Slovenskej republiky a Európskej komisie. Ani doteraz ešte nie je známe definitívne vyriešenie tohto problému.
Odporúčané články

Len nedávno sme na facebookovej stránke KOŠICE: DNES zdieľali video, v ktorom na Hlavnej ulici tancovali mladí Košičania a Košičanky. Táto udalosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou májových dní v našom meste. Tanečníci mali na sebe oblečené tričká s farbami žltá a modrá, čo množstvo ľudí v komentároch pod príspevkom prijalo negatívne. Tieto farby sa totiž často spájajú s podporou Ukrajiny avšak pravdou je, že táto farebná kombinácia je aj oficiálnou súčasťou identity mesta Košice už roky.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od ocenenia mladého Slováka na vedeckom veľtrhu po petíciu za zachovanie pamätníka v Košiciach. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

V sobotu 10. mája 2025 sa v Košiciach uskutoční Košice Peace Half Marathon, ktorý v čase od 16:00 do 20:00 hod. ovplyvní premávku viacerých liniek mestskej hromadnej dopravy. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na zmeny trás, výluky a posilové spoje, ktoré sa dotknú najmä centra mesta.